LIVE UPDATES
Bota

Ylli i "House of Cards" shkon në gjyq, akuzohet për ngacmim seksual ndaj aktorit Anthony Rapp 36 vjet më parë

Rapp, i cili në atë kohë ishte 14 vjeç, tha se aktori më i madh e ftoi atë në një festë në apartamentin e tij në Manhattan dhe më pas u përpoq ta joshte në një dhomë gjumi pasi të ftuarit e tjerë ishin larguar.

6 Tetor 2022, 09:26 Nga I.A
Ylli i "House of Cards" shkon në gjyq, akuzohet për ngacmim
Kevin Spacey

SHBA- Aktori Kevin Spacey i drejtohet gjykatës të enjten për të mbrojtur veten në një padi të ngritur nga Anthony Rapp, aktori i cili në vitin 2017 bëri një varg akuzash për sjellje të pahijshme seksuale që prishën karrierën e yllit të "House of Cards".

Gjyqi, që pritet të zgjasë më pak se dy javë, do të përqendrohet në një takim të supozuar mes dy burrave në qytetin e Nju Jorkut në vitin 1986, kur Rapp ishte një fëmijë aktor në lulëzim dhe Spacey, atëherë 26 vjeç, po kalonte një moment shpërthimi në Broadëay. Rapp, i cili në atë kohë ishte 14 vjeç, tha se aktori më i madh e ftoi atë në një festë në apartamentin e tij në Manhattan dhe më pas u përpoq ta joshte në një dhomë gjumi pasi të ftuarit e tjerë ishin larguar.

Ai tha se një Spacey i dehur dhe që lëkundet e përfshiu atë në krahë, si një dhëndër që mbante një nuse, më pas e shtriu në një shtrat dhe iu ngjit sipër. Rapp tha se ai u largua shpejt dhe u largua, pastaj heshti për atë që ndodhi për tre dekada, ndërsa të dy aktorët panë që karriera e tyre të ngrihej.

Kur Rapp tregoi historinë e tij për Buzzfeed në 2017 ndërsa lëvizja #MeToo filloi të pushtonte Hollyëoodin, Spacey tha se nuk e mbante mend incidentin, por shtoi se nëse është sjellë siç e përshkruan ai, i detyrohet atij një falje.

Që atëherë, megjithatë, ekipi ligjor i Spacey ka thënë se akuza është e rreme. Sipas tyre Rapp nuk mori pjesë kurrë në festë. Dhe edhe sikur të kishte ndodhur siç e përshkroi Rapp, ata kanë argumentuar, nuk do të përbënte një avancim seksual. Tre muaj më parë ai u deklarua i pafajshëm në Londër për akuzat se kishte sulmuar seksualisht tre burra midis 2004 dhe 2015 kur ishte drejtor artistik në teatrin Old Vic.

kevin spacey anthony rapp

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!