LIVE UPDATES
Bota

Analiza e VOA: Sfidat e miratimit të Ligjit për mediat në Mal të Zi

Një kërkesë e tillë u theksua edhe në raportet e KE-së, por edhe në Konferencën Ndërqeveritare të BE-së me Malin e Zi.

11 Shkurt 2024, 20:00 Nga N.F
Analiza e VOA: Sfidat e miratimit të Ligjit për mediat në Mal
Foto ilustruese

MAL I ZI- Ligjet për media, të harmonizuara me standardet evropiane janë të nevojshme për të ndihmuar në luftën kundër dhunës ndaj gazetarëve në Malin e Zi. Një kërkesë e tillë u theksua edhe në raportet e KE-së, por edhe në Konferencën Ndërqeveritare të BE-së me Malin e Zi. Njohësi i çështjeve mediatike, zoti Mustafa Canka tha se duhen masa të qarta mbrojtëse kundër çdo forme ndikimi të palejueshëm në pavarësinë institucionale apo financiare të transmetuesit publik dhe mediave tjera.

Mali i Zi duhet të miratojë një ligj të ri për media, për të forcuar lirinë e shprehjes dhe lirinë e medias. Po ashtu nevojitet reforma në Këshillin Kombëtar të Medias pasi Mali i Zi nuk e ka një organ të tillë dhe as në njoftimet e ligjeve dhe strategjive të reja u theksua vazhdimisht në raportet e Komisionit Evropian, por edhe në Konferencën Ndërqeveritare të Bashkimit Evropian me Malin e Zi.

Përfaqësuesi i Institutit për Media dhe i Shoqatës së Gazetarëve të Pavarur në Mal të Zi, Mustafa Canka thekson se një kornizë më e fortë legjislative dhe harmonizimi me standardet evropiane është e nevojshme për të ndihmuar luftën kundër dhunës ndaj gazetarëve.

“Miratimi i Ligjit do të ishte një avancim drejt lirive të gazetarëve dhe lirive në përgjithësi në Malin e Zi. Në këtë drejtim është duke u punuar me vite dhe ky ligj do tu mundësojë gazetarëve të punojnë më lirë dhe të kenë përgjegjësinë më të madhe për fjalën e thënë”, tha zoti Canka.

Për shkak të kritikave ndaj gjuhës së urrejtjes të përfaqësuesve të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, në gjykatën malazeze nisi gjykimi ndaj analistit dhe intelektualit të njohur malazez Boban Batriçeviç.

Zoti Canka vlerëson se kjo është një cenim i hapur i së drejtës dhe lirisë së shprehjes në një vend që synon të jetë pjesë e Bashkimit Evropian

“Ky është një hap i gabuar, një hap anti-evropian, anti-demokratik dhe mendoj se Prokuroria e Lartë dhe Kryeprokurori Shtetërorë duhet ta mënjanojë dhe ta hedhë poshtë këtë akuzë, pasi si e tillë nuk mund të qëndrojë në një shtet demokratik që synonte jetë pjesë e BE-së”, tha zoti Canka.

Komisioni Evropian por edhe opinioni mediatik në Malin e Zi kanë shprehur shqetësime lidhur me ndryshimet në ligjin për Radio Televizionin e Malit të Zi, të propozuar kohë më parë nga qeveria. Brukseli ka theksuar se propozimi i qeverisë është miratuar pa u konsultuar me publikun dhe Komisionin Evropian.

Zoti Canka, vë në dukje, se Mali i Zi duhet të shmang çdo vendim që mund të kërcënojë pavarësinë e Radio Televizioni të Malit të Zi.

“Radio Televizioni i Malit të Zi është duke bërë hapa të dukshme sa i përket informimit dhe është mjaftë i pavarur në punën e vet. Ky media i rëndësishëm mund të ndikohet nga qeveria përsa i përket financave që do të ishte në dëm të politikës redaktuese”, tha zoti Canka.

Mali i Zi përballet me sfidat e miratimit të një sërë ligjesh për median siç janë ligji për radio televizionin publik dhe ligji për mediat elektronike. Njohësi i çështjeve mediatike në Mal të Zi, Mustafa Canka tha se duhen masa të qarta mbrojtëse kundër çdo forme ndikimi të palejueshëm në pavarësinë editoriale, institucionale ose financiare të transmetuesit publik dhe mediave tjera, të cilat duhet t'u përmbahet standardeve më të larta të integritetit dhe përgjegjësive profesionale.

Marrë nga VOA

mal i zi ligj per mediat sfida

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet