LIVE UPDATES
Bota

UNHCR raporton mbi 100 milionë refugjatë në botë, Grandi: Këmbanë alarmi

Sipas OKB-së, për herë të parë në botë ka më shumë se 100 milionë njerëz të zhvendosur nga lufta apo persekutimi. Shifrat janë shtuar në veçanti pas agresionit të Rusisë në Ukrainë.

23 Maj 2022, 18:46 Nga DOSJA
UNHCR raporton mbi 100 milionë refugjatë në botë, Grandi:
Foto ilustruese

Sipas OKB-së, për herë të parë në botë ka më shumë se 100 milionë njerëz të zhvendosur nga lufta apo persekutimi. Shifrat janë shtuar në veçanti pas agresionit të Rusisë në Ukrainë.

"Numri i njerëzve të detyruar të ikin nga konflikti, dhuna, abuzimet e të drejtave të njeriut dhe persekutimi ka kaluar shifrën marramendëse prej 100 milionë vetësh për herë të parë në histori”, tha Agjencia e refugjatëve e Kombeve të Bashkuara UNHCR. Kjo do të thotë konkretisht se më shumë se 1 për qind e popullsisë botërore është detyruar aktualisht të braktisë shtëpitë.

Grandi: Ky është sinjal alarmues

"Njëqind milionë të ikur nga shtëpitë e tyre është një numër tepër i lartë dhe alarmues në të njëjtën kohë. Është një rekord që nuk duhej arritur kurrë", tha Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, Filippo Grandi. "Ky duhet të jetë një alarm për të gjithë, për parandalimin e konflikteve shkatërruese, për t'i dhënë fund persekutimit dhe për të adresuar shkaqet që detyrojnë njerëzit e pafajshëm të ikin nga shtëpitë e tyre."

Deri në fund të vitit 2021, numri i personave të zhvendosur në mbarë botën ishte rreth 90 milionë, sipas të dhënave të UNHCR. Konfliktet në Etiopi, Burkina Faso, Myanmar, Nigeri, Afganistan dhe Republikën Demokratike të Kongos janë ndër përgjegjësit kryesorë për një numër kaq të madhe të të zhvendosurve. Ndërsa këtyre u shtohet tani edhe lufta në Ukrainë.

Deri më tani, agresioni i Rusisë ka detyruar rreth tetë milionë njerëz brenda Ukrainës të ikin nga shtëpitë e tyre. Më shumë se gjashtë milionë refugjatë nga Ukraina kanë ikur ndërkohë në vende të tjera.

Sipas UNHCR-së, mbi gjysma e të zhvendosurve në mbarë botën kanë ikur nga vendet e tyre. Organizata e OKB-së pohon se gjatë një viti kanë ikur nga vendet e tyre rreth 53 milionë njerëz.

Grandi: Vetëm ndihma humanitare nuk do ta zgjidhë problemin e refugjatëve

Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët Grandi nënvizoi në mënyrë specifike "reagimin ndërkombëtar ndaj njerëzve që ikin nga lufta në Ukrainë" si "shumë pozitiv". Solidariteti është shumë i fuqishëm, e ne kemi nevojë për një mobilizim të ngjashëm edhe lidhur me krizat e tjera në botë.

Por në fund të fundit, ndihma humanitare nuk është zgjidhja. "Mbi të gjitha janë të domosdoshme paqja dhe stabiliteti në mënyrë që njerëzit e pafajshëm të mos detyrohen të zgjedhin midis rrezikut akut në vendin e tyre ose arratisjes dhe mërgimit të rrezikshëm", tha Grandi. Agjencia e OKB-së për refugjatët do të publikojë raportin e saj të detajuar vjetor mbi lëvizjet e refugjatëve në mes të qershorit./DW/

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM