LIVE UPDATES
Bota

'Fqinji i keq na bëri të forcojmë mbrojtjen', Erdogan sulmon Greqinë në ndërtimin e nëndetesve turke

23 Maj 2022, 18:29 Nga DOSJA
'Fqinji i keq na bëri të forcojmë mbrojtjen', Erdogan
Erdogan

TURQI- Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan ka 'thumbuar' Greqinë dhe Qipron duke thënë se "fqinji i keq na bëri pronar të një industrie të mbrojtjes", teksa mbante fjalimin e tij në nisjen e ndërtimit të nëndetëses Hızırreis në kantierin Golcuk në Stamboll.

Sipas Protothemës, Erdogan tha se duke nisur nga fqinjët shumë vende europiane kanë mbrojtur veprimet e neveritura të organizatës FETO.

"Megjithë tradhtinë e vendeve që i konsideronim si vende mike dhe lojërat e aleatëve, ne e kemi arritur këtë. Ne kurrë nuk i kemi harruar sanksionet e padrejta të vendosura ndaj nesh për shkak të operacionit të paqes në Qipro".-tha Erdogan.

Duke folur më pas për prodhimin e nëndetëses, Presidenti turk theksoi se karakteristikat e saj teknike ishin mbresëlënëse dhe se mund të qëndronte nën ujë për tre ditë dhe në det për 12 javë pa karburant. Siç tha ai, Hızırreis do të vihet në funksion në vitin 2023, ndërsa nëndetësja Selmanreis në vitin 2027. Ai gjithashtu tha se nga ky vit do të vihet në shërbim një nëndetëse dhe se deri në vitin 2027 marina turke do të ketë gjashtë llojet e reja të nëndetëseve.

Nëndetëset që Turqia merr nga Gjermania janë të të njëjtit lloj me ato që ka Greqia, si "Papanikolis", në kuadër të marrëveshjes Berlin-Ankara që nga viti 2009. Sistemet e tyre elektronike, megjithatë, do të ndërtohen nga turqit.

Duke nënkuptuar Greqinë Erdogan pohoi gjithashtu se duke filluar nga fqinjët, shumë vende evropiane mbrojtën vasalët e FETO-s (organizata e Gylenit), të cilët kishin vënë në shënjestër demokracinë turke natën e 15 korrikut. Ai gjithashtu pohoi se udhëheqësit terroristë në Siri u pritën me tapete të kuqe.

Nuk mund të injorojmë sanksionet kundër nesh, veçanërisht nga Suedia. Nuk ka asnjë shpjegim logjik për këtë," tha ai, duke shtuar se pritjet e drejta të Turqisë për mbështetje në luftën kundër terrorizmit dhe sanksionet duhet të përmbushen.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM