LIVE UPDATES
Bota

Ukrainasit e presin me reagime të ndryshme dhënien e çmimit Nobel për Paqen, s'mungon ironia: U harrua kuptimi

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak u tall me çmimin në një postim në Twitter të premten, duke thënë se komiteti kishte një "botëkuptim interesant të fjalës ‘paqe’.”

8 Tetor 2022, 23:20 Nga k.m.
Ukrainasit e presin me reagime të ndryshme dhënien e çmimit
Foto ilustruese

KIEV– Një ditë pasi morën çmimin Nobel për Paqe së bashku me aktivistë nga Bjellorusia dhe Rusia, drejtuesja e Qendrës Ukrainase për Liritë Civile vlerësoi punën e laureatëve të tjerë, por tërhoqi vëmendjen kundër grupimit së bashku të këtyre tre organizatave në frymën e një historie të Luftës së Ftohtë.

“Nuk e shikojmë, dhe nuk duhet ta shikojmë, këtë çmim... si një histori sovjetike me vëllazëri mes vendesh,”- tha Oleksandra Matviychuk në një konferencë për shtyp të shtunën në Kiev, kryeqytetin e Ukrainës.

“Kjo është një histori që ka të bëjë me luftën kundër një armiku të përbashkët”.

Komentet e zonjës Matviychuk vijnë një ditë pasi disa në Ukrainë patën reagime të ndryshme për vendimin e komitetit të çmimeve Nobel për t’i dhënë çmimin organizatës së saj së bashku me aktivistin e burgosur bjellorus Ales Bialiatski dhe me grupin e mirënjohur rus të të drejtave të njeriut, Memorial.

Qendra Ukrainase për Liritë Civile u themelua në vitin 2007 për të mbrojtur të drejtat e njeriut, demokracinë dhe funksionimin e shtetit ligjor. Berit Reiss-Andersen, kryetare e Komitetit Norvegjez të Çmimit Nobel, tha se paneli vendosi të nderojë "tre kampionë të shquar të të drejtave të njeriut, demokracisë dhe bashkëjetesës paqësore".

Disa ukrainas shprehën pakënaqësi për atë që ata e perceptuan si një vendosje të Ukrainës në të njëjtën kategori si Rusia dhe Bjellorusia, territorin e të cilave Moska e ka përdorur për të sulmuar Ukrainën.

Këshilltari presidencial ukrainas Mykhailo Podolyak u tall me çmimin në një postim në Twitter të premten, duke thënë se komiteti kishte një "botëkuptim interesant të fjalës ‘paqe’.”

Mbrojtësit bjellorusë dhe rusë të të drejtave të njeriut po "luftojnë për të drejtat e njerëzve në diktatura", ndërsa në Ukrainë, grupe si Qendra për Liritë Civile po dokumentojnë "krimet e luftës të këtyre diktaturave sepse raketat fluturojnë në Ukrainë nga Bjellorusia dhe Rusia", shkruajti të premten në Twitter gazetarja ukrainase Anastasia Magazova.

“Përkundër të gjitha meritave të laureatëve nga Rusia dhe Bjellorusia, ukrainasit nuk duan që lufta për të drejtat e njeriut në të tre vendet të perceptohet në mënyrë të barabartë”, shkruajti zonja Magazova, e cila ka mbuluar Ukrainën për shtypin gjerman dhe ukrainas që nga viti 2014./VOA

cmimi nobel per paqen

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!