LIVE UPDATES
Bota

Nebraska, plane për hapjen e një kanali për t’u lidhur me burimet ujore të Kolorados

Kërkesat në rritje të bashkive për ujë në Kolorado shqetësojnë fermerin e Nebraskës, Steve Hanson.

8 Tetor 2022, 17:45 Nga k.m.
Nebraska, plane për hapjen e një kanali për t’u lidhur me
Foto ilustruese

Rënia e nivelit të ujit ka bërë që banorët në shtetin e Nebraskës të planifikojnë hapjen e një kanali për të marrë ujë nga një lum në shtetin perëndimor të Kolorados. Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Scott Stearns sjellë hollësitë. Lumi “South Platte” përshkon shtetin perëndimor të Kolorados dhe shtrihet deri në Nebraska dhe Uajoming. Shumë njerëz mbështeten në këtë lum për nevojat e tyre, thotë studiuesja e politikave të ujit, Jennifer Gimbel.

"Uji i lumit “South Platte” përdoret për nevojat e njerëzve në komunat që janë zgjeruar dhe për bujqësinë", thotë ajo.

Kërkesat në rritje të bashkive për ujë në Kolorado shqetësojnë fermerin e Nebraskës, Steve Hanson.

"Një nga shqetësimet tona është zhvillimi zonave të mëdha urbane në Kolorado, të cilat po kërcënojnë një pjesë të burimit të ujit tonë", thotë ai.

Nebraska po merr masa për të shfrytëzuar një marrëveshje mes disa shteteve që ka një afat 99 vjeçar dhe u jep të drejtën për të hapur një kanal në Kolorado për të marrë më shumë ujë nga lumi “South Platte”. Fermeri nga Kolorado, Don Schneider thotë se përdor ujin e lumit për të ujitur arat e tij me misër.

"Kërkesa e Nebraskës për të hapur një kanal që do të tërhiqte një sasi të ujit që ne e përdorimi për ujitje është shqetësuese. Kjo është shumë shqetësuese për të ardhmen e burimeve tona të ujit”, thotë ai.

Rritja e popullsisë po rrit edhe kërkesat për ujë në pjesën perëndimore të Shteteve të Bashkuara, ku zonja Gimbel thotë se niveli i burimeve nëntokësore të ujit po bie për shkak të viteve të thatësirës.

"Ekziston një presion i madh në pjesën perëndimore të Amerikës. Kjo është një zonë e thatë. Me këto burime ujore ne ndërtuam kopshte në shkretëtirë dhe ekonomia u ndërtua rreth tyre. Të gjithë i ndjejnë pasojat", thotë ajo.

Fermeri Steve Hanson thotë se projekti për gërmimin e kanalit mund të përcaktojë se për sa kohë ai do të mund ta punojë tokën e tij në Nebraska.

"Duhet të ketë një bashkëpunim, ne duhet të shkojmë mirë me fqinjët tanë në perëndim dhe në Kolorado. Unë e kuptoj se çfarë po bëjnë ata tani. Unë do të bëja të njëjtën gjë nëse do të kisha mundësi. Por unë do të doja të shihja kalimin e një sasie të atij uji këtu dhe përdorimin e tij për qëllimet e parashikuara", thotë ai.

Hapja e një kanali nuk është një ide e re. Banorët e Nebraskës e provuan këtë për herë të parë më shumë se 100 vjet më parë. Një raport i gazetës “Omaha Daily Bee” në vitin 1894 thoshte se më shumë se 500 fermerë, disa me tufa bagëtish, kaluan kufirin në shtator dhe filluan të gërmonin. Në mungesë të fondeve, projekti u braktis një vit pasi kishte filluar puna dhe ishte hapur vetëm një e katërta e kanalit që pritej të ishte 100 kilometra i gjatë. Këtë vit, ligjvënësit e Nebraskës miratuan një fond prej 53 milionë dollarësh për blerjen e tokës dhe projektimin e kanalit të ri, i cili, sipas marrëveshjes mes shteteve, pritet të shtrihet përgjatë të njëjtës rrugë./VOA

nebraska

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve