LIVE UPDATES
Bota

U kërkua ekstradimi në SHBA, themeluesi i WikiLeaks Julian Assange apelon vendimin

Autoritetet amerikane po kërkojnë 50-vjeçarin Assange për 18 akuza, duke përfshirë akuzën për spiunazh, e cila ka të bëjë me publikimin në WikiLeaks të sasive të mëdha të të dhënave të klasifikuara ushtarake amerikane dhe kabllogrameve diplomatike, për të cilat Uashingtoni ka thënë se kanë rrezikuar jetë.

1 Korrik 2022, 18:59 Nga d.a.
U kërkua ekstradimi në SHBA, themeluesi i WikiLeaks Julian Assange
Julian Assange

BRITANI- Themeluesi i WikiLeaks, Julian Assange ka apeluar në Gjykatën Supreme në Londër, për të bllokuar ekstradimin e tij në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), tha vëllai i tij, të premten.

Autoritetet amerikane po kërkojnë 50-vjeçarin Assange për 18 akuza, duke përfshirë akuzën për spiunazh, e cila ka të bëjë me publikimin në WikiLeaks të sasive të mëdha të të dhënave të klasifikuara ushtarake amerikane dhe kabllogrameve diplomatike, për të cilat Uashingtoni ka thënë se kanë rrezikuar jetë.

Muajin e kaluar, ministrja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Priti Patel miratoi ekstradimin e tij në SHBA. Zyra e saj tha se gjykatat britanike kishin vendosur se ekstradimi i Assange nuk ishte i papajtueshëm me të drejtat e tij njerëzore dhe se ai do të trajtohej në mënyrë të përgjegjshme.

Ekipi ligjor i Assange e apeloi vendimin në Gjykatën Supreme, konfirmoi vëllai i tij Gabriel Shipton. Gjykata duhet të miratojë ankesën, por çështja ligjore ka të ngjarë të zvarritet me muaj.

“Ne gjithashtu i bëjmë thirrje qeverisë australiane që të ndërhyjë në këtë rast menjëherë, për t’i dhënë fund këtij makthi”, tha Shqipton për Reutersin, marrë parasysh që Julian është i lindur në Australi.

Assange kërkohet nga Shtetet e Bashkuara për publikimin e dokumenteve të klasifikuara ushtarake dhe kabllogrameve diplomatike dhe përballet me 18 akuza, përfshirë spiunazhin.

Në vitin 2010, WikiLeaks i tij publikoi qindra mijëra dokumente dhe dosje diplomatike që zbulonin krimet e luftës të kryera nga trupat amerikane gjatë operacioneve ushtarake në Afganistan dhe Irak.

Shtetet e Bashkuara thonë se me rrjedhjen e të dhënave është shkelur ligjin dhe janë rrezikuar jetë, ndërsa Assange beson se rasti është i motivuar politikisht.

Assange, i cili mohon të ketë kryer ndonjë krim, ka qenë në burgun Belmarsh të Londrës që nga viti 2019. Ai u arrestua pasi u dëbua nga ambasada e Ekuadorit në Londër, për shkelje të kushteve të dorëzanisë.

Ai hyri në ambasadë në vitin 2012 për të shmangur ekstradimin në Suedi, ku përballej me akuza për sulm seksual, të cilat i mohoi. Akuzat kundër tij në Suedi janë hequr ndërkohë.

Ai kaloi shtatë vjet në ambasadën e Ekuadorit në Londër, e cila gjithashtu i dha nënshtetësinë ekuadoriane. Pasi presidenti ekuadorian Lenin Moreno, në prill të vitit 2019, njoftoi në Twitter se Ekuadori kishte marrë një “vendim sovran për të tërhequr azilin”, policia britanike arrestoi themeluesin e WikiLeaksit.

Nëse gjykohet në Shtetet e Bashkuara, Assange mund të përballet me 175 vjet burg për marrjen dhe publikimin e dokumenteve sekrete.

Marrë nga REL.

ekstradimi i julian assange

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren