LIVE UPDATES
Bota

‘Twitter’ heq dorë nga bllokimi i dezinformacioneve për “Covid-19”

Vendimi vjen gjithashtu mes shqetësimeve për aftësinë e “Twitterit” për të luftuar dezinformimin pasi pronari i ri, Elon Musk largoi nga puna rreth gjysmën e stafit, duke përfshirë edhe ata që kontrollonin përmbajtjen e publikimeve.

29 Nëntor 2022, 20:38 Nga I.A
‘Twitter’ heq dorë nga bllokimi i dezinformacioneve për
Foto ilustruese

SHBA- Rrjeti social “Twitter” ka hequr dorë nga politika që kishte për qëllim ndalimin e dezinformatave në lidhje me virusin “COVID-19”. Kjo ka nxitur shqetësimin se ky rrjet social do të ekspozohet ndaj pretendimeve të rreme për virusin “Covid-19” sidomos tani kur rastet po shtohen në Kinë dhe disa pjesë të botës.

Vendimi vjen gjithashtu mes shqetësimeve për aftësinë e “Twitterit” për të luftuar dezinformimin pasi pronari i ri, Elon Musk largoi nga puna rreth gjysmën e stafit, duke përfshirë edhe ata që kontrollonin përmbajtjen e publikimeve.

“Duke filluar nga data 23 nëntor 2022, Twitter nuk po zbaton më politikën kundër informacioneve të rreme për ‘COVID-19’”, u tha në njoftimin e “Twitterit”.

Nuk është ende e qartë se prej cilave masave saktësisht po heq dorë “Twitteri” ndërsa kompania nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për të më shumë detaje.

Në fillimin e pandemisë së virusit “COVID-19” më 2020, “Twitteri” ndërmori një sërë masash përfshirë mesazhe paralajmëruese ndaj publikimeve që konsideroheshin se kanë përmbajtje të diskutueshme rreth krizës shëndetësore.

“Twitteri” gjithashtu kishte një kornizë për t’i detyruar përdoruesit të fshinin publikimet që përhapnin pretendime të rreme dhe të dëmshme në lidhje me vaksinat kundër “Covid-19”.

Edhe rrjete të tjera sociale si “YouTube”, “Google”, “Meta”, “Facebook” dhe “Alphabet”, të gjitha në pronësi të “Meta Platforms”, përdorën masa të ngjashme, të cilat janë aktualisht në fuqi.

Në fillim të këtij viti, “Twitter” tha se nga marsi i vitit 2021 kishte ndaluar zbatimin e “politikës së integritetit qytetar” në lidhje me gënjeshtrat për zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në SHBA.

Miliarderi Musk mori drejtimin e “Twitterit” më 27 tetor, duke paguar 44 miliardë dollarë për blerjen e kompanisë dhe menjëherë ka nisur një sërë ndryshimesh. Zoti Musk tha të martën se do të themelojë një këshill për moderimin e përmbajtjes së publikimeve i përbërë nga njerëz me “pikëpamje shumë të ndryshme”.

Marrë nga VOA

twitter covid-19

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN