LIVE UPDATES
Bota

Tsipras kërkon të rimarrë partinë

Tsipras tha se kërkesa e Kasselakis për të mbetur kryetar partie, pavarësisht rezultatit në zgjedhjet europiane, mund të jetë pranuar, por pakënaqësia në radhët e partisë ekziston.

22 Shkurt 2024, 21:35 Nga h.k
Tsipras kërkon të rimarrë partinë
Foto ilustruese

GREQI-E majta greke është në krizë që prej humbjes së zgjedhjeve parlamentare të qershorit. Ish-lideri i SYRIZA-s, Alexis Tsipras, i cili u dorëhoq nga kreu i partisë vitin e kaluar, kritikon kursin që po ndjek pasardhësi i tij, Stefanos Kasselakis, duke e sfiduar atë në një garë votëbesimi.

"Nuk mund të hesht, as nuk mund të marr pjesë në një konferencë që është planifikuar të injorojë çështje kritike në emër të optimizmit sipërfaqësor", tha ai pak orë para fillimit të Kongresit të Partisë, në të cilin ka paralajmëruar se nuk do të marrë pjesë.

Tsipras tha se kërkesa e Kasselakis për të mbetur kryetar partie, pavarësisht rezultatit në zgjedhjet europiane, mund të jetë pranuar, por pakënaqësia në radhët e partisë ekziston.

Ai kërkon një “çek të bardhë” për tre vjet, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve evropiane, duke e marrë kështu humbjen si të mirëqenë dhe duke i injoruar pasojat e saj. Ndërsa të tjerët nuk pajtohen në prapaskenë, por presin në heshtje të vijë dështimi elektoral, që ta fajësojnë atë.

Lidhur me votëbesimin, Tsipras thotë se është i domosdoshëm, pasi Kasselakis "u zgjodh pa qenë në gjendje të formulonte pozicionet dhe planin e tij në detaje".

Në nëntor të vitit të kaluar, 11 deputetë u larguan nga SYRIZA, pasi nuk ishin dakord me atë që e cilësuan kthesë ideologjike të partisë nën liderin e ri. Kjo shënoi një çarje të thellë në partinë kryesore opozitare të vendit, duke i bërë shumë analistë të nisin të flasin për shpërbërjen e partisë. Vetë Tispras ishte dorëhequr menjëherë pas humbjes së zgjedhjeve.  

Tsipras e kritikoi largimin e tyre dhe formimin e një grupi të ri parlamentar të quajtur “E Majta e Re”.

Të mundurit në zgjedhjet e brendshme partiake tashmë janë larguar nga partia, pasi kanë humbur betejën e lidershipit, duke mos e vrarë mendjen se ai që përfiton nga përçarja jonë është kundërshtari ynë politik.

Stefanos Kasselakis, një ish-bankier, u zgjodh udhëheqës i partisë në shtator pas humbjes së thellë të Syrizës në zgjedhjet kombëtare të qershorit.

Syriza u katapultua në pushtet në kulmin e krizës së borxhit të Greqisë në vitin 2015, por humbi përballë partisë konservatore Demokracia e Re në 2019 dhe përsëri në qershor 2023, kur mori pak më shumë se 18% të votave.

tsipras

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM