LIVE UPDATES
Bota

The Economist: A është Europa gati nëse Putin sulmon NATO-n?

Sipas revistës Kremlini zgjedh të frikësojë Perëndimin duke ngritur periodikisht çështjen e armëve bërthamore. 

22 Shkurt 2024, 19:08 Nga N.F
The Economist: A është Europa gati nëse Putin sulmon NATO-n?
Putin

SHBA- Revista The Economist përmes një artikulli të publikuar së fundmi ka nënvizuar kërcënimet e Rusisë ndaj botës. Sipas revistës Kremlini zgjedh të frikësojë Perëndimin duke ngritur periodikisht çështjen e armëve bërthamore. 

“Rusia po bëhet më e rrezikshme, Amerika është më pak e besueshme dhe Evropa mbetet e papërgatitur", nis artikullin The Economist ku më tej fokusohet gjithashtu në nevojën për të mbrojtur Kontinentin e Vjetër në aspektin e mbrojtjes, në mënyrë që të mos "kapet në gjumë".

Në kopertinën e saj, revista vendos Putinin në plan të parë, duke mbajtur dylbi dhe Donald Trump pranë tij pa iu dukur fytyra pasi është i pozicionuar me shpinë.

Udhëheqësit europianë duhet të braktisin urgjentisht vetëkënaqësinë e tyre post-sovjetike, thekson artikulli i Economist dhe shpjegon se kjo do të thotë të rrisin shpenzimet e mbrojtjes në një nivel që nuk është parë në dekada. Ai gjithashtu i referohet vdekjes së Alexei Navalny, duke thënë se vrasja e tij duhet të kishte zhbërë çdo iluzion të mbetur për sjelljen e pamëshirshme dhe të dhunshme të Vladimir Putin veçanërisht tani që Rusia po fiton në Ukrainë.

Duke cituar një deklaratë të ministrit të mbrojtjes të Danimarkës, Economist shkruan se brenda tre deri në pesë vjet, Putin mund të jetë gati të ngatërrohet me NATO-n, ndoshta duke nisur operacione hibride kundër një prej shteteve baltike. Revista përfundon, ndër të tjera se përparësia e Evropës duhet të jetë forcimi i aftësisë së saj për të luftuar.

“Putini ka kërcënuar me përshkallëzim për të parandaluar Perëndimin që t'i japë Ukrainës armë të avancuara. Pa frenimin e Amerikës, Evropa Lindore do të ishte e pambrojtur. A mund të ofrojnë garanci Britania dhe Franca e armatosur me armë bërthamore? A do ata?" theksohet në artikull.

“Disa, veçanërisht në Francë, argumentojnë se Kontinenti i Vjetër duhet të kërkojë autonomi strategjike nga Amerika sa më shpejt të jetë e mundur, në mënyrë ideale përmes Bashkimit Evropian. Forcimi i rolit evropian brenda NATO-s ka kuptim sepse strukturat e nevojshme ushtarake tashmë ekzistojnë.

Rusia është shumë më e varfër se Evropa. Grabitjet e Putinit e bëjnë vendin e tij një fuqi në rënie. Por ariu ende mund të shkaktojë shkatërrim. Vendi më i mirë që Putini të ndalet është Ukraina. Megjithatë, edhe nëse kjo do të ketë sukses, Evropa do të duhet të mendojë shumë ndryshe për mbrojtjen,” thuhet më tej.

kremlini putin nato

Sondazh

Poll

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM