LIVE UPDATES
Bota

Tetori, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, si nisi kjo fushatë! HISTORIA e shiritit rozë

Ngjarja filloi si Muaji Kombëtar i Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit (NBCAM) në tetor të 1985. Ky ishte një partneritet midis Shoqatës Amerikane të Kancerit dhe divizionit farmaceutik të Imperial Chemical Industries për të promovuar mamografinë si mjetin më efektiv për të luftuar kancerin e gjirit. 

1 Tetor 2023, 08:39 Nga a.l
Tetori, muaji i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit, si nisi
Tetori

Tetori është Muaji i Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit, një fushatë vjetore ndërkombëtare shëndetësore e organizuar nga organizata të mëdha bamirëse për kancerin e gjirit për të rritur ndërgjegjësimin për sëmundjen dhe për të mbledhur fonde për kërkime mbi shkakun, parandalimin, diagnostikimin, trajtimin dhe kurimin e saj.

Si nisi kjo fushatë?

Ngjarja filloi si Muaji Kombëtar i Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit (NBCAM) në tetor të 1985. Ky ishte një partneritet midis Shoqatës Amerikane të Kancerit dhe divizionit farmaceutik të Imperial Chemical Industries për të promovuar mamografinë si mjetin më efektiv për të luftuar kancerin e gjirit. 

Me ndihmën e ish-Zonjës së Parë dhe të mbijetuarës së kancerit të gjirit, Betty Ford, nisi nisma njëjavore e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit. Betty Ford u diagnostikua me kancer në gji, ndërsa burri i saj, Gerald Ford, ishte president i Shteteve të Bashkuara. Për shkak të kësaj, Betty mund t'i kushtonte më shumë vëmendje sëmundjes.

Historia e shiritit rozë

Origjina e shiritit rozë daton edhe më larg se vetë Muaji i Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit. Frymëzimi i parë ndodhi në vitin 1979 kur një grua e një pengu që ishte marrë në Iran, lidhi shirita të verdhë rreth pemëve në oborrin e saj të përparmë. Ajo e bëri këtë si një simbol të dëshirës së saj për të parë të shoqin të kthehej i sigurt në shtëpi. 

Tjetra ishte vite më vonë kur aktivistët e AIDS-it u frymëzuan nga shirita të verdhë për ushtarët që luftonin në Luftën e Gjirit. Aktivistët ndryshuan ngjyrën në të kuqe të ndezur dhe e lidhën atë. Më pas u shfaq në Tony Awards për të përfaqësuar ata të prekur nga SIDA.

Në fillim të vitit 1992, revista Self në atë kohë Kryeredaktorja, Alexandra Penney, po punonte në numrin e dytë vjetor të revistës për Muajin e Ndërgjegjësimit për Kancerin e Gjirit. E ftuara e edicionit 1991 e redaktuar nga Evelyn Lauder - Zëvendës Presidente e Lartë e Korporatës Estée Lauder dhe e mbijetuar e kancerit të gjirit - ishte një sukses i madh. Penney mendoi se përgjigja ishte një shirit për ndërgjegjësimin për kancerin e gjirit që do të shpërndahej nga Estée Lauder në vendndodhjet e tyre në New York City. Evelyn Lauder e pëlqeu idenë dhe premtoi se do t'i shpërndante shiritat në mbarë vendin. 

Por Charlotte Haley erdhi me idenë e fjongos së pari. Ajo krijoi sythe të punuar me dorë në ngjyrë pjeshke për të nderuar nënën e saj, motrën dhe gjyshen e saj, të cilët kishin luftuar secila me kancerin e gjirit. Ajo do të shpërndante grupe prej pesë shiritash me një kartë ku thuhej se buxheti vjetor i Institutit Kombëtar të Kancerit është 1.8 miliardë dollarë, vetëm 5 për qind shkon për parandalimin e kancerit. Na ndihmoni të zgjojmë ligjvënësit tanë dhe Amerikën duke mbajtur këtë shirit.  

Kur Penney mësoi për përpjekjet e Haley-t, ajo zgjati dorën dhe ofroi mbështetje kombëtare. Haley e hodhi poshtë duke deklaruar se ky partneritet ishte shumë komercial dhe Haley donte t'i përmbahej një qasjeje bazë. [3]

Me refuzimin e ofertës nga Haley, roza u bë ngjyra e lidhur me iniciativën e shiritit të nisur nga Self Magazine dhe Estée Lauder. Që atëherë e tutje, shiriti dhe ngjyra rozë morën mbështetje nga një numër në rritje organizatash dhe është bërë gjerësisht i njohur si simboli i ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit.

Shtojini kësaj, Susan G. Komen-organizata kryesore në botë për kancerin e gjirit-ka përdorur ngjyrën rozë që nga fillimi i saj në 1982.

tetori muaji roze

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!