LIVE UPDATES
Bota

Tajvani rrëzon një dron për herë të parë në brigjet kineze

Ushtria e Tajvanit rrëzoi për herë të parë një dron civil të paidentifikuar që hyri në hapësirën e tij ajrore pranë një ishulli në brigjet kineze të enjten, pasi qeveria u zotua të marrë masa të reja të ashpra për t'u marrë me një rritje të tillë. 

1 Shtator 2022, 10:05 Nga s.s
Tajvani rrëzon një dron për herë të parë në
Tajvani rrëzon një dron në brigjet kineze

SHBA- Ushtria e Tajvanit rrëzoi për herë të parë një dron civil të paidentifikuar që hyri në hapësirën e tij ajrore pranë një ishulli në brigjet kineze të enjten, pasi qeveria u zotua të marrë masa të reja të ashpra për t'u marrë me një rritje të tillë. 

Pekini, i cili pretendon se Tajvani është i veti kundër kundërshtimeve të forta të qeverisë së Taipeit, ka mbajtur stërvitje ushtarake rreth ishullit që nga fillimi i muajit të kaluar si reagim ndaj një vizite në Taipei nga kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Nancy Pelosi. Qeveria e Tajvanit ka thënë se nuk do të provokojë apo përshkallëzojë tensionet, por është zemëruar veçanërisht kohët e fundit nga rastet e përsëritura të dronëve kinezë që nxjerrin një zhurmë të vazhdueshme kur fluturojnë mbi ishujt e kontrolluar nga Tajvani afër bregdetit të Kinës, raporton Reuters.

Komanda e mbrojtjes për Kinmen, një grup ishujsh të kontrolluar nga Tajvani përballë qyteteve Xiamen dhe Quanzhou të Kinës, tha në një deklaratë të lëshuar nga ministria e mbrojtjes e Tajvanit se droni hyri në hapësirën e kufizuar ajrore mbi ishullin Lion pak pas mesditës Trupat në ishull u përpoqën ta paralajmëronin largimin e tij, por pa rezultat, kështu që e rrëzuan atë, me mbetjet që u ulën në det, shtoi ai.

Tajvani gjuajti të shtëna paralajmëruese në një dron për herë të parë të martën, menjëherë pasi presidenti Tsai Ing-wen urdhëroi ushtrinë të merrte "kundërmasa të forta" kundër atyre që ajo i quajti provokimet kineze. Duke folur me forcat e armatosura më herët të enjten, Tsai tha se Kina po vazhdonte të përdorte ndërhyrje të dronëve dhe taktika të tjera të "zonës gri" për të tentuar të frikësonte Tajvanin, citoi zyra e saj të thoshte në një deklaratë.

Tsai përsëri theksoi se Tajvani nuk do të provokojë mosmarrëveshje, por kjo nuk do të thotë se nuk do të marrë kundërmasa, shtohet deklarata. “Ajo ka urdhëruar gjithashtu Ministrinë e Mbrojtjes Kombëtare të marrë kundërmasat e nevojshme dhe të forta në kohën e duhur për të mbrojtur sigurinë kombëtare. Le të ruajnë ushtrinë vendin pa frikë dhe me besim të fortë", thuhet në njoftim. 

dron tajvani shba pekin

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh