LIVE UPDATES
Bota

Johnson i bën thirrje Britanisë që t'i japë fund varësisë së saj energjetike nga tregjet ndërkombëtare

Ish-Kryeministri Boris Johnson deklaroi se rritja e fundit e çmimeve të energjisë ishte një paralajmërim për të gjithë se Britania nuk mund të lihet në mëshirën e tregjeve ndërkombëtare për të përmbushur nevojat e saj për energji.

1 Shtator 2022, 09:35 Nga s.s
Johnson i bën thirrje Britanisë që t'i japë fund
Boris Johnson

BRITANI- Ish-Kryeministri Boris Johnson deklaroi se rritja e fundit e çmimeve të energjisë ishte një paralajmërim për të gjithë se Britania nuk mund të lihet në mëshirën e tregjeve ndërkombëtare ose të "despotëve të huaj" për të përmbushur nevojat e saj për energji.

Evropa po përballet me rritje masive në faturat e energjisë, të nxitura nga rritja e çmimeve të gazit, ndërsa masa e Rusisë për të penguar furnizimet evropiane në mes të luftës në Ukrainë, i çon çmimet e gazit me shumicë në nivele rekord. Faturat e energjisë britanike do të rriten me 80% në një mesatare prej 3,549 paund në vit nga tetori, duke zhytur miliona familje në varfërinë e karburantit, raporton Reuters.

Në një nga fjalimet e tij të fundit përpara se të tërhiqet javën e ardhshme, Johnson do të mbrojë trajtimin e tij të krizës aktuale të energjisë, duke thënë se vendimi i qeverisë së tij për të rritur prodhimin e gazit vendas, për të rikthyer dekada të ulëta të investimit në bërthamor dhe për të rritur investimet në energjinë e rinovueshme do të reduktojë varësia nga lëndët djegëse fosile të huaja.

"Vendimet e mëdha që ka marrë kjo qeveri për të ardhmen tonë energjetike do të lënë trashëgim një Mbretëri të Bashkuar ku energjia është e lirë, e pastër, e besueshme dhe e bollshme. Një e ardhme ku familjet dhe bizneset nuk janë më kurrë në mëshirën e tregjeve ndërkombëtare apo despotëve të huaj”, tha Johnson.

Pavarësisht një prej krizave më të këqija të kostos së jetesës në dekada, përgjigja e Britanisë është penguar nga gara për të zëvendësuar Johnson që do të zgjasë deri më 5 shtator, e fokusuar në votat e anëtarëve të Partisë Konservatore të interesuar për shkurtimin e taksave dhe shpenzimeve. Johnson, i cili u detyrua të jepte dorëheqjen pas një sërë skandalesh, tha javën e kaluar se qeveria do të shpallte së shpejti mbështetje të mëtejshme për konsumatorët që po luftojnë me faturat e energjisë dhe kjo duhet të synohet në më të rrezikuarit dhe jo në të gjitha familjet.

britani

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare