LIVE UPDATES
Bota

Arritje historike, NASA krijon paisjen që prodhon oksigjen për 100 minuta frymëmarrje për një astronaut në Mars

Metoda e përmendur MOXIE (Eksperimenti i shfrytëzimit të burimeve të oksigjenit në Mars në vend) tani do të përdoret në një shkallë më të madhe për të ndihmuar misionet e ardhshme të drejtuara.

1 Shtator 2022, 09:11 Nga d.a.
Arritje historike, NASA krijon paisjen që prodhon oksigjen për 100
Paisja e ndertuar nga NASA

SHBA- Një pajisje e vogël eksperimentale në roverin robotik Perseverance të Agjencisë Amerikane të Hapësirës (NASA) e prodhuar në vend në Mars, ka bërë "punën" e një peme të vogël duke mundësuar oksigjen të mjaftueshëm për të lejuar një astronaut të marrë frymë për 100 minuta.

Sipas Protothemës, metoda e përmendur MOXIE (Eksperimenti i shfrytëzimit të burimeve të oksigjenit në Mars në vend) tani do të përdoret në një shkallë më të madhe për të ndihmuar misionet e ardhshme të drejtuara. MOXIE, e cila kishte mbërritur në Mars në shkurt të vitit 2021 me roverin, arriti të prodhonte oksigjen me një shpejtësi prej rreth gjashtë gramë në orë (rreth aq sa prodhon një pemë e vogël) dhe madje edhe në kushte të vështira planetare. Në total ka prodhuar tashmë 50 gram oksigjen, të mjaftueshëm për 100 minuta frymëmarrje për një astronaut.

Hulumtuesit prezantuan rezultatet e MOHIE për herë të parë në revistën shkencore "Science Advances". 

Ishte një "sukses i shkëlqyer", tha studiuesi kryesor Michael Hecht i MIT, pasi pajisja vazhdoi të prodhonte oksigjen me cilësi të lartë ditën dhe natën, në të gjitha stinët marsiane dhe në ekstreme të ndryshme të temperaturës, edhe pas një stuhie pluhuri.

Është demonstrimi i parë i marrjes së burimeve nga sipërfaqja e një trupi tjetër planetar dhe i transformimit kimik të tyre në diçka që mund të jetë e dobishme për një mision njerëzor . Në këtë kuptim, është historike”, tha profesori i Departamentit të Aeronautikës dhe Astronautikës në MIT, Jeffrey Hoffman.

Pajisja përdor filtra, pompa dhe kompresorë për të nxjerrë dioksid karboni nga atmosfera e Marsit, për ta filtruar dhe pastruar, e ngjesh dhe e ngrohë në 800 gradë Celsius, më pas e ndajë atë elektrokimikisht në atome (jone) të oksigjenit dhe monoksidit të karbonit, derisa përfundimisht të izolohet dhe duke kombinuar atomet e oksigjenit për të prodhuar gaz molekular të oksigjenit të frymëmarrjes, i cili lëshohet në ajër.

NASA tani po punon në një version më të madh të pajisjes, rreth një metër kub në vëllim (100 herë më i madh se MOJIE aktual), i cili paraqet sfida teknike. Një pajisje kaq e madhe mund të prodhojë mjaft oksigjen, në një normë të barabartë me qindra pemë, jo vetëm për të gjithë ekuipazhin e një misioni në Mars, por edhe për 30 deri në 50 tonë shtytës (oksigjen i lëngshëm) që do të nevojiten për të nisur dhe për t'u kthyer në Tokë, në mënyrë që të ndodhë nuk duhet të ketë transferuar paraprakisht aq shumë oksigjen nga planeti ynë në Mars.

Gradualisht më shumë njësi të tilla do të formojnë së bashku një fabrikë oksigjeni në planetin fqinj, duke shfrytëzuar dioksidin e bollshëm të karbonit që ekziston atje dhe përbën rreth 96% të atmosferës marsiane. Megjithatë, për të mbështetur një mision astronaut, gjeneratori i oksigjenit do të duhej të punonte vazhdimisht për rreth 400 ditë, dhe deri më tani MOXIE, i cili vazhdon të punojë në Mars, ka punuar për një maksimum prej një ore çdo herë (gjithsej shtatë herë në periudha të ndryshme kohore). Në çdo rast, teknologjia e tij konsiderohet premtuese.

nasa jeffrey hoffman michael hecht

Sondazh

Poll

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza