LIVE UPDATES
Bota

Tajvani prodhon një nëndetëse të telekomanduar mes tensioneve me Kinën

Nëse këto nëndetëse dislokohen në një numër të madh, kompania Thunder Tiger Group thotë se ato mund të shërbejnë si një masë frenimi ndaj një sulmi të mundshëm.

4 Gusht 2023, 22:55 Nga I.A
Tajvani prodhon një nëndetëse të telekomanduar mes
Nendetese

SHBA- Rritja e tensioneve me fqinjin e saj të madh, Kinën, po nxit Tajvanin të kërkojë mënyra të reja të vetëmbrojtjes. Një kompani me seli në qytetin Taichung ka prodhuar një prototip të një nëndetëse që mund të kontrollohet nga distanca, që sipas disa analistëve, mund ta ndihmojë Tajvanin në rast të një sulmi nga një vend i madh si Kina.

Stërvitjet e fundit ushtarake të Kinës kanë rritur shqetësimin në Tajvan për kërcënimin që paraqet fqinji i tij i madh. Kina tha se stërvitjet ajrore dhe detare në shkallë të gjërë synonin të lëshonin një “paralajmërim serioz” për politikanët pro-pavarësisë në ishullin e vetëqeverisur të Tajvanit dhe mbështetësit e tyre të huaj.
Tajvani i ka parë stërvitjet e ushtrisë kineze si shenjë e një konflikti të mundshëm. Një kompani në qytetin qendror të Taichungut po bënë prova me një prototip të një nëndetëseje, që mund të drejtohet nga distanca dhe në rast të një konflikti ushtarak mund të përdoret për të goditur objektiva të armikut.

Nëndetësja “Seawolf 400” është prodhuar nga Thunder Tiger Group, një kompani që merret me prodhimin e dronëve. Rreth një dekadë më parë, ajo filloi të shfrytëzonte burimet e saj për prodhimin e nëndetësve pa njerëz në bord, që mund të drejtohen nga distanca. Tani, me prototipin “Seawolf 400” dhe tensionet në rritje në ngushticën e Tajvanit, kompania gradualisht po hynë në tregun e mbrojtjes.

“Kjo është për të përmbushur nevojat e situatës aktuale në politikën botërore dhe në ngushticën e Tajvanit. Ne e kemi ndërtuar këtë platformë për përdorim të mundshëm ushtarak, megjithëse kemi plane edhe për përdorim civil”, thotë Bryan Lin, Menaxher për Teknologjinë në kompaninë Thunder Tiger Group.
Kina ka rritur presionin e saj ushtarak mbi Tajvanin vitet e fundit, duke dërguar avionë luftarakë dhe luftanije drejt ishullit pothuajse çdo ditë.

Gene Su, Menaxher i Përgjithshëm në Thunder Tiger Group thotë se teknologjia e tyre është me kosto efektive.
“Qeveria jonë dhe vendet që kanë pikëpamje të ngjashme na mbështesin në përgatitjet për një luftë asimetrike. Një shembull i luftës asimetrike në këtë rast është krahasimi i kostos së madhe të nëndetësve prej miliarda dollarësh me këtë nëndetëse të telekomanduar, me kosto relativisht të ulët, por që mund të pengojë armikun”, shpjegon ai.

“Në dekadën e kaluar, ne ndërtuam mjete zhytëse me përmasa të vogla dhe të mesme për të zëvendësuar zhytësit që dërgoheshin në misionet e zbulimit. Por më vonë e kuptuan që kemi nevojë për platforma më të mëdha dhe vendosëm të prodhonim këtë nëndetëse katër metra të gjatë. Ajo mund të mbajë më shumë pajisje shkencore si dhe mund të mbledhë e analizojë më shumë të dhëna”, shtoi ai.

Nëse këto nëndetëse dislokohen në një numër të madh, kompania Thunder Tiger Group thotë se ato mund të shërbejnë si një masë frenimi ndaj një sulmi të mundshëm.

“Së pari duhet të kuptojmë se ku janë anijet e armikut ose mjetet e tyre amfibe. Pastaj ne mund t'i lëshojmë këto nëndetëse pa njerëz në bord për të kapur në befasi palën sulmuese. Nëse armiku vëzhgon një zonë dhe përgatitet të sulmojë ne do të mund të lëshonim nëndetëset vetëvrasëse pa njerëz në bord për t’i befasuar ata", thotë analisti ushtarak Erich Shih.

Marrë nga VOA

tajvani kina bryan lin thunder tiger group

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh