LIVE UPDATES
Bota

Tajvani për konfliktin me Kinën: E paqartë kush do të na ndihmonte nga shtetet nëse fillojmë luftën

Kina e pretendon Tajvanin si territor të vetin, të cilin ka thënë se do ta vinte nën kontroll edhe me forcë në rast nevoje, ndërsa shqetësimet po rriten për një konflikt të mundshëm të armatosur.

2 Maj 2023, 14:44 Nga k.m.
Tajvani për konfliktin me Kinën: E paqartë kush do të na
Foto ilustruese

Tajvani synon të luftojë për veten në çfarëdo konflikti të armatosur me Kinën, dhe është e paqartë se cilat vende mund t’i dalin krah atij, ka thënë ministri i Jashtëm i ishullit vetëqeverisës. Kina e pretendon Tajvanin si territor të vetin, të cilin ka thënë se do ta vinte nën kontroll edhe me forcë në rast nevoje, ndërsa shqetësimet po rriten për një konflikt të mundshëm të armatosur. Joseph Wu ka thënë se Tajvani, me popullsi prej 23 milionë banorësh, krahasuar me Kinën që ka 1.4 miliard banorë, duhet të mbrojë veten dhe nuk po u kërkon vendeve të tjera të luftojë për të.

Megjithatë, i pyetur se kush mund të luftojë përkrah Tajvanit, në rast të një lufte me Kinën, Wu është përgjigjur: Kjo është pyetje shumë e mirë.

“Shumë njerëz po debatojnë paqartësinë strategjike apo qartësinë strategjike, por, ne e dimë përgjegjësinë tonë”, ka thënë Wu.

“Tajvani duhet të mbrojë veten, populli duhet ta mbrojë Tajvanin, këtë vend, dhe ne jemi të vendosur të mbrohemi dhe nuk po u kërkojmë vendeve të tjera të luftojnë për Tajvanin”, ka shtuar Wu, raporton AP.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka thënë disa herë se forcat amerikane do të ndihmojnë për mbrojtjen e Tajvanit, ndonëse politika zyrtare amerikane mbetet e paqartë rreth dislokimit të mundshëm të forcave. Ministri i Mbrojtjes i Australisë, Richard Marles, ka thënë në mars se vendi i tij nuk ka bërë kurrfarë premtimi për ta ndihmuar SHBA-në në ndonjë konflikt të ardhshëm për Tajvanin, si pjesë e një marrëveshjeje për të siguruar nëndetëse bërthamore amerikane.

Biden dhe udhëheqësit e Australisë dhe Mbretërisë së Bashkuar kanë njoftuar se Australia do të blejë nëndetëse sulmuese bërthamore nga SHBA-ja, për ta modernizuar flotën e saj, mes shqetësimeve në rritje për ndikimin e Kinës në rajonin e Indo-Paqësorit.

Kritikët australianë të marrëveshjes argumentojnë se SHBA-ja nuk do t’i jepte pesë prej nëndetëseve të saj të llojit Virginia, pa garanci se ato do të ishin në dispozicion në rast të një konflikti me Kinën për Tajvanin. I pyetur nëse Tajvanin e pret një luftë, Wu është përgjigjur: Shpresoj shumë që jo.

“Arsyeja është shumë e qartë: Lufta nënkupton shkatërrim, jo vetëm për atë që sulmohet, por ndoshta edhe për vendet e tjera”, ka theksuar Wu.

“Prandaj, në këtë moment, ndonëse po shohim se tensioni po rritet dhe se konflikti po duket më i mundshëm, ndërsa paqja ka gjasat më të vogla për t’u ruajtur, duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar shpërthimin e një lufte”, ka thënë ai.

Tajvani po punon për të ruajtur status quo-n – në thelb pavarësinë de facto, pa një deklarim formal. Ish-koloni japoneze deri në fund të Luftës së Dytë Botërore, Tajvani u nda nga pjesa kontinentale e Kinës katër vjet më vonë, pasi qeveria nacionaliste e Chiang Kai-shekut iku në ishull para marrjes së pushtetit nga komunistët e Mao Zedongut.Tajvani nuk ka qenë kurrë pjesë e Republikës Popullore të Kinës dhe, ndonëse gjithnjë e më e izoluar në skenën diplomatike dhe e kërcënuar ushtarakisht nga Pekini, ka ruajtur një prani ndërkombëtare, të pavarur nga Pekini.

SHBA-ja mbetet aleatja më e ngushtë ushtarake dhe politike e Tajvanit, pavarësisht mungesës së marrëdhënieve formale diplomatike ndërmjet tyre. Zyrtarët amerikanë të mbrojtjes kanë paralajmëruar për mundësinë e konfliktit në vitet e ardhshme, ndërsa forcat amerikane kanë rritur praninë e tyre në Azi, më së fundi në Filipine, për të reaguar në rast të një zhvillimi të tillë.

Të premten, Ministria tajvaneze e Mbrojtjes tha se ushtria e Kinës pilotoi 38 aeroplanë sulmues dhe aeroplanë të tjerë luftarakë afër Tajvanit, si pjesë e një fushate ngacmimi dhe frikësimi./REL

tajvani kina-tajvani

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh