LIVE UPDATES
Bota

Studimi: Në vitin 2531 çdo japonez do të ketë mbiemrin "Sato", ja arsyetimi

Fillimisht përdoruesit e rrjeteve sociale menduan se lajmi për këtë studim ishte ndonjë shaka për 1 prillin. Por profesor Yoshida konfirmoi se studimi është kryer vërtet dhe synon të shpjegojë efektet e mundshme praktikës aktuale lidhur me mbiemrin pas martesës në shoqërinë japoneze.

13 Prill 2024, 08:42 Nga M.B
Studimi: Në vitin 2531 çdo japonez do të ketë
Foto ilustruese

JAPONIA- Sipas një studimi nën drejtimin e Hiroshi Yoshidas, profesor për ekonominë në Universitetin e Tokios nëse praktika aktuale e detyrimit të bashkëshortëve për të marrë të njëjtin mbiemër pas martesës vazhdon, atëherë deri në vitin 2531 çdo japonez do të ketë mbiemrin 'Sato'

Fillimisht përdoruesit e rrjeteve sociale menduan se lajmi për këtë studim ishte ndonjë shaka për 1 prillin. Por profesor Yoshida konfirmoi se studimi është kryer vërtet dhe synon të shpjegojë efektet e mundshme praktikës aktuale lidhur me mbiemrin pas martesës në shoqërinë japoneze.

Në studimin e tij Yoshida ka përllogaritur se nga viti 2022 deri në vitin 2023 numri i japonezëve me mbierin 'Sato' është rritur me 10.083 herë. Nëse kjo shifër mbetet konstante dhe ligji për mbiemrin nuk ndryshon pas 500 vjetësh në Japoni do të ketë vetëm njerëz me mbiemrin 'Sato' .

Sato dhe Suzuki

Yoshida pranoi se parashikimet e tij bazohen në supozime, por tha se me këto shifra synon të tërheqë vëmendjen ndaj kësaj çështjeje. Studimi u krye me porosi të 'Think Name Project' dhe organizatave të tjera që duan të legalizojnë mundësinë që çiftet ta kenë mundësi që ta zgjedhin vetë mbiemrin që do të mbajnë pas martesës.

'Sato' është ndërkohë mbiemri më i zakonshëm në Japoni. 1.5% e popullsisë e kanë mbiemrin Sato, ndjekur nga ata me mbiemrin "Suzuki” që zë vendin e dytë. Çiftet në Japoni mund të zgjedhin nëse pas martesës duan të mbajnë mbiemrin e burrit apo të gruas, por pothuajse gjithmonë është gruaja ajo që e ndryshon mbiemrin duke marrë atë të burrit.

Qeveria ka lejuar ndërkohë që gratë të shënojnë në pasaporta apo lejet për drejtimin e automjeteve edhe mbiemrin e vajzërisë së bashku me mbiemrin e bashkëshortit, por gjithësesi Japonia mbetet i vetmi vend në botë që kërkon prej çifteve të martuara që të përdorin të njëjtin mbiemër. Në kulturën japoneze mbiemri i familjes është pjesë e rëndësishme e identitetit, sepse njerëzit në Japoni zakonisht nuk i drejtohen njëri-tjetrit në emër por me mbiemër./ DW

japonia

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni