LIVE UPDATES
Bota

Suplementet nootropike/ Substancat që nxisin trurin janë në modë, ja e vërteta e tyre

Filmi flet për një shkrimtar të stresuar, të cilit i ndryshon jeta kur provon një pilulë të veçantë. Kohët e fundit, përdorimi i “suplementeve nootropike”, siç quhen përforcues të tillë, është miratuar edhe nga njerëz të famshëm.

13 Prill 2024, 07:30 Nga M.B
Suplementet nootropike/ Substancat që nxisin trurin janë në
Foto ilustruese

SHBA- Thuhet se filmi i vitit 2011, i titulluar “I Limitless”, nxiti interesin për produktet që rrisin përqendrimin ose përmirësojnë kujtesën. Filmi flet për një shkrimtar të stresuar, të cilit i ndryshon jeta kur provon një pilulë të veçantë. Kohët e fundit, përdorimi i “suplementeve nootropike”, siç quhen përforcues të tillë, është miratuar edhe nga njerëz të famshëm. Supermodelja Bella Hadid, është “fytyra” e markës “Kin Euphorics”, e cila reklamon për konsumatorët mundësinë për të “përmirësuar shëndetin, humorin ose mirëqenien”. Joe Rogan, një prezantues i njohur podkasti, ka paraqitur suplementin “Alpha Brain”, që sipas tij, “ndez organin e trurit”, shkruan “The Economist”.

“Alpha Brain” prodhohet nga “Onnit”, një kompani suplementesh e bashkëthemeluar nga zoti Rogan në vitin 2010, me synimin për të “frymëzuar një udhëtim drejt optimizmit njerëzor”. Marka tërhoqi vëmendjen e konglomeratit “Unilever”, që merret me prodhimin e gjithçkaje, nga supat te sapunët, dhe ai e bleu firmën “Alpha Brain” në vitin 2021, për një shumë që nuk është bërë publike. Edhe rivalët e tjerë të mallrave të konsumit kanë hyrë në garë.

“Reckitt Benckiser”, kompania mëmë e markave si “Durex” dhe “Strepsils”, shet suplementet e njohura me emrin “Neuriva”. Këto kompani të mëdha po garojnë duke krijuar një sërë firmash të suplementeve ushqimore. Shoqëria kërkimore “Polaris” llogarit se shitjet globale të suplementeve nootropike, të cilat arritën në 11 miliardë dollarë në vitin 2021, do të rriten me një normë mesatare vjetore prej pothuajse 15%, deri në vitin 2030.

Suplementet nootropike zakonisht përfshijnë përbërës të larmishëm, me emra të padëgjuar për shumicën e njerëzve: aminoacide si L-theanine, ekstrakte bimore si Ashwagandha, probiotikë, vitamina dhe një shumëllojshmëri befasuese kërpudhash. “Neuriva” përmban forma të ekstraktit të frutave të kafesë dhe fosfatidilserinës, një lloj yndyre. Përbërësit ndërthuren për të formuar produkte të reja që thuhet se japin përfitime të ndryshme stimuluese për trurin e njeriut.

Këto suplemente filluan të tërheqin interes të madh pas pandemisë, kur u rrit vëmendja e publikut për mirëqenien. Ata tërheqin si konsumatorët më të moshuar, që janë të shqetësuar për rënien e veprimtarisë së trurit, ashtu edhe ata më të rinj, që duan të kenë një mendje sa më të mprehtë (dhe të tjerë që thjesht duan të imitojnë njerëzit e famshëm si Rogan dhe Bella Hadid). Për kompanitë e prodhimit, këto suplemente janë tërheqëse sepse kërkesa për to është rritur, siç thekson David Ridley nga shoqëria kërkimore “Citeline”, dhe suplemente të tilla janë shumë të lehta për t’u hedhur në treg.

Shumë shtete kanë ligje rregullatore që kontrollojnë pretendimet shëndetësore që mund të bëhen për këto produkte, por gjithashtu u lënë prodhuesve mjaft hapësirë për manovrim. Për më tepër, është shumë e vështirë të thuhet nëse këto suplemente nootropike funksionojnë me të vërtetë apo jo. Ka disa prova që tregojnë se janë me të vërtetë efikase. Andrea Utley, eksperte në kontrollin dhe zhvillimin motorik në Universitetin Leeds, e cila është skeptike për suplementet nootropike, testoi një suplement të tillë. Studimi i saj i rastësishëm zbuloi se suplementi shpejtoi vendimmarrjen dhe përmirësoi kujtesën.

Por janë kryer pak studime të tilla. Prandaj mjekët bëjnë thirrje për të pasur kujdes. Richard Isaacson nga Instituti për Sëmundjet Neurodegjenerative në Florida, jep shembullin e një pacienti, të cilit i ishte dëmtuar rëndë mëlçia, dhe fillimisht dyshohej se shkaku ishte pirja e tepërt e alkoolit. Më vonë doli se shkak kishte qenë marrja e sasive të tepërta të një kërpudhe me përfitime nootropike.

Është e kuptueshme përpjekja e njerëzve për të ndalur rënien konjitive, me suplemente të provuara në laborator, të cilat janë të përshtatura posaçërisht për nevojat e një pacienti, thotë doktor Isaacson. Por kjo nuk do të thotë se duhet nxitur një tru i shëndetshëm, pa e ditur se çfarë rreziqesh sjellin suplemente të tilla. Ndoshta ai duhet të hapë një podkast./ Monitor

substanca

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh