LIVE UPDATES
Bota

Skandalet e mbretërimit Elizabeth dhe familjes mbretërore gjatë 70 viteve të saj në fron

Mbretëresha Elizabeth ka vdekur në moshën 96-vjeçare dhe ishte monarkia dhe kreu i shtetit më jetëgjatë i Britanisë për 70 vite, pasi mori detyrën në moshën 25-vjeçare kur vdiq babai i saj Mbreti George VI. Edhe familja mbretërore ishte e mbushur me plot skandale të ndryshme.

9 Shtator 2022, 09:11 Nga s.s
Skandalet e mbretërimit Elizabeth dhe familjes mbretërore gjatë
Mbretëresha Elizabeth dhe familja e saj

BRITANI- Mbretëresha Elizabeth ka vdekur në moshën 96-vjeçare dhe ishte monarkia dhe kreu i shtetit më jetëgjatë i Britanisë për 70 vite, pasi mori detyrën në moshën 25-vjeçare kur vdiq babai i saj Mbreti George VI. Edhe familja mbretërore ishte e mbushur me plot skandale të ndryshme. Më poshtë listohen disa nga krizat më të spikatura që kanë goditur familjen mbretërore gjatë 70 viteve të saj në fron.

Princesha Margaret: Motra më e vogël e Mbretëreshës Elizabeth, Princesha Margaret, ishte në qendër të shumë skandaleve që tronditën monarkinë në fillim të mbretërimit të saj. Një bukuroshe rebele, Margaret u detyrua të anulonte një martesë të propozuar me një oficer të guximshëm të forcave ajrore, kapitenin e grupit Peter Townsend, në vitin 1955, sepse, si një burrë i divorcuar, ai u konsiderua i papërshtatshëm nga konventat e ashpra të kohës. Në vend të kësaj, ajo u martua me fotografin e shoqërisë Anthony Armstrong-Jones, i cili mori titullin Lord Snowdon. Ajo martesë përfundoi pasi vazhdoi një romancë dashurie me kopshtarin e peizazhit Roddy Llewellyn, i cili ishte 18 vite më i ri se ajo.

Princi Philip: Vendimi i Mbretëreshës për t'u martuar me Princin grek Philip nuk ishte pa polemika. Ndërsa Filipi kishte shërbyer me dallim në Marinën Mbretërore Britanike gjatë Luftës së Dytë Botërore, ai kishte motra që ishin martuar me aristokratë gjermanë që ishin anëtarë të partisë naziste. Në vitet e saj të hershme në fron, ai u ndoq nga thashethemet se ai kishte lidhje jashtëmartesore, raporton indianexpress.com.

Princesha Diana dhe Camilla: Nuk kishte skandal më të madh gjatë mbretërimit të saj sesa martesa e dështuar e djalit të madh Charles dhe gruas së tij të parë Diana, dhe lidhja e tij me Camilla Parker Bowles, dashuria origjinale e jetës së tij me të cilën ai pati një lidhje dhe më vonë u martua. pas vdekjes së Dianës.  Dasma e Charles dhe Dianës në vitin 1981 u pasua nga histori të shëmtuara në gazetat tabloide, me çiftin rrallëherë jashtë faqeve të para pasi marrëdhënia e tyre përfundoi në vitet 1990. Një libër i vitit 1992 nga gazetari Andrew Morton, për të cilin ai më vonë konfirmoi se Diana kishte qenë burimi i tij kryesor, zbuloi se bashkimi i saj me Charles ishte i prishur dhe se ajo kishte vuajtur nga çrregullime të të ngrënit dhe ishte shtyrë drejt tentativave për vetëvrasje.

Princi Andrew: Ndërsa Princi Andrew rrëshqiti në vijën e pasardhësve, ai u bë gjithnjë e më shumë një objektiv i tabloidëve britanikë të cilët e quajtën atë "Airmiles Andy" ose "Randy Andy" për stilin e jetës së tij playboy. Në vitin 2011, marrëdhënia e Princit Andrew me Jeffrey Epstein u bë e njohur tre vite pasi financuesi amerikan u dënua për herë të parë për shkelje seksuale ndaj fëmijëve, duke e detyruar Andrew të tërhiqej nga roli i ambasadorit të tregtisë së Britanisë.

Princi Harry dhe Meghan Markle: Në ditët e tij të reja, nipi Princi Harry u përshkrua nga mediat si një fëmijë i egër mbretëror. Por ai u bë një nga mbretërit më të njohur me natyrën e tij të lehtë dhe shërbimin ushtarak, dhe martesa e tij në 2018 me aktoren amerikane Meghan Markle u përshëndet si mishërimi i një monarkie të re moderne. Megjithatë, në një goditje të madhe për institucionin, ata njoftuan në janar 2020 se do të largoheshin nga rolet mbretërore, të pakënaqur me ndërhyrjen dhe fokusin mediatik në jetën e tyre.

vdes mbreteresha elisabeth ii mbretëresha elizabeth ii

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh