LIVE UPDATES
Bota

Censusi: të krishterët për herë të parë pakicë në Angli, bie besimi

Britania e Madhe është bërë më pak besimtare dhe numri i të bardhëve në vend ka rënë, tregojnë të dhënat e vitit 2021, të publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare. Rreth 46.2 përqind e popullsisë në Angli dhe Uells e konsideron veten të krishtere në regjistrimin e vitit 2021, duke shënuar rënie në krahasim me 59.3 përqind që ishte në censusin e një dekade më parë.

29 Nëntor 2022, 20:54 Nga I.A
Censusi: të krishterët për herë të parë
Angli

ANGLI- Më pak se gjysma e popullsisë në Angli dhe Uells e konsideron veten të krishterë, sipas shifrave të reja të regjistrimit të popullsisë. Kjo është hera e parë që ata që besojnë në fenë zyrtare të vendit janë në pakicë.

Britania e Madhe është bërë më pak besimtare dhe numri i të bardhëve në vend ka rënë, tregojnë të dhënat e vitit 2021, të publikuara nga Zyra për Statistikat Kombëtare.

Rreth 46.2 përqind e popullsisë në Angli dhe Uells e konsideron veten të krishtere në regjistrimin e vitit 2021, duke shënuar rënie në krahasim me 59.3 përqind që ishte në censusin e një dekade më parë.

Numri i popullsisë myslimane është rritur nga 4.9 përqind në 6.5 përqind, ndërsa 1.7 përqind besojnë te hinduizmi.

Më shumë se një në tre persona, 37 përqind, thane se nuk i përkasin ndonjë feje, në krahasim me 25 përqind në vitin 2011.

Vendet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar, Skocia dhe Irlanda e Veriut, i publikojnë më vete të dhënat e tyre.

Aktivistët që mbrojnë ndarjen e fesë nga shteti thonë se ky ndryshim duhet të nxisë analiza për mënyrën sesi feja është rrënjosur në shoqërinë britanike. Shkollat e Kishës së Anglisë financohen nga shteti dhe pjesëtarë të institucionit të kishës kanë vende në Dhomën e Lartë të Parlamentit. Mbretëria po ashtu mbron besimin.

Rreth 82 përqind e popullsisë në Angli dhe Uells e kanë identifikuar veten të bardhë në census, në krahasim me 86 për qind në vitin 2011. 9 për qind thanë se ishin aziatikë, 4 përqind zezakë dhe 3% nga prejardhje etnike të përziera, ndërsa 2% nga grupe të tjera etnike.

Marrë nga VOA

censusi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN