LIVE UPDATES
Bota

Shpërthimet në Nord Sream/ Suedia dërgon anije zhytjeje për të hetuar rrjedhjen e tubacioneve

Evropa po heton se çfarë shkaktoi shërthimin e tre tubacioneve në rrjetin Nord Stream në një akt të dyshuar sabotimi pranë ujërave suedeze dhe daneze.

5 Tetor 2022, 20:59 Nga e.k
Shpërthimet në Nord Sream/ Suedia dërgon anije zhytjeje për
Anije zhytëse suedeze

NORVEGJI- Suedia dërgoi një anije zhytjeje të hënën (3 tetor) në vendin e tubacioneve të gazit rus në Detin Baltik që u ça javën e kaluar pas shpërthimeve në zonë, për të hetuar një incident që ka shtuar tension të ri në krizën energjetike të Evropës.

Evropa po heton se çfarë shkaktoi shërthimin e tre tubacioneve në rrjetin Nord Stream në një akt të dyshuar sabotimi pranë ujërave suedeze dhe daneze.

Nord Stream, i cili shkon nga Rusia në Gjermani, ka qenë në qendër të një krize në rritje të furnizimit me gaz në Evropë, e cila deri vonë mbështetej shumë në karburantin rus, duke çuar çmimet në rritje.

“Roja bregdetare është përgjegjëse për misionin, por ne po i mbështesim me njësi”, tha për Reuters një zëdhënës i marinës suedeze, Jimmie Adamsson. 

Autoriteti i prokurorisë suedeze tha në një deklaratë për shtyp se e kishte caktuar zonën si skenë krimi. Një zëdhënës i rojes bregdetare suedeze konfirmoi në një email se tani kishte një zonë perimetri prej pesë milje detare rreth rrjedhjeve. Më herët, roja bregdetare suedeze tha se Nord Stream 1 kishte ndalur rrjedhjen, por sugjeroi që gazi po derdhej ende nga Nord Stream 2 dhe po flluskonte në sipërfaqe mbi një rreze prej 30 metrash.

Kremlini dyfishoi akuzat se Perëndimi ishte fajtor për prishjet të hënën, duke thënë se Shtetet e Bashkuara ishin në gjendje të rrisnin shitjet dhe çmimet e gazit të saj natyror të lëngshëm (LNG) si rezultat i shpërthimeve në Nord Sttream.

Uashingtoni ka mohuar me forcë çdo përfshirje. Vendet evropiane dyshojnë për sabotim, por nuk kanë pranuar të thonë se kush mund të qëndrojë pas tij. Gazprom i kontrolluar nga Kremlini tha gjithashtu se flukset mund të rifillojnë në tubacionin e fundit të paprekur në rrjetin Nord Stream 2, një sugjerim që ka të ngjarë të refuzohet duke qenë se Evropa bllokoi Nord Stream 2 në prag të pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

“Nëse merret një vendim për të filluar furnizimet përmes linjës B të Nord Stream 2, gazi natyror do të pompohet në tubacion pasi integriteti i sistemit të jetë kontrolluar dhe verifikuar nga autoritetet mbikëqyrëse,” tha Gazprom.

Sugjerimi vjen pas vërejtjeve të zëvendëskryeministrit rus të dielën se rrjeti Nord Stream mund të riparohet, duke pasur kohë dhe fonde të mjaftueshme.

Norvegjia dërgon ushtarë
Nord Stream ka qenë një pikë e ndezur në përplasjen e energjisë midis Perëndimit dhe Moskës që ka goditur ekonomitë perëndimore dhe ka nxitur një krizë të kostos së jetesës. Rusia reduktoi vazhdimisht rrjedhat e gazit përmes Nord Stream 1 këtë vit përpara se t'i ndalte ato krejtësisht në fund të gushtit, duke fajësuar vështirësitë teknike të shkaktuara nga sanksionet perëndimore. Vendet evropiane thanë se Moska po përdorte energjinë si armë.

Nord Stream 2 nuk ishte kurrë funksional dhe vendet perëndimore i kanë rezistuar thirrjeve nga Rusia për të hequr dorë nga kundërshtimi i tyre ndaj projektit. Të tronditur nga shpërthimet e Nord Stream, vendet evropiane kanë filluar të forcojnë sigurinë dhe mbikëqyrjen rreth infrastrukturës kritike që mund të jetë e ndjeshme ndaj sulmeve. Norvegjia, furnizuesi kryesor i gazit në Evropë dhe një eksportues i madh i naftës, tha se kishte vendosur ushtarë për të ruajtur impiantet kryesore të përpunimit të naftës dhe gazit në tokë.

Italia ka forcuar mbikëqyrjen dhe kontrollet mbi kabllot nënujore të energjisë dhe telekomunikacionit, tha një burim për Reuters. Fokusi është kthyer edhe tek siguria e linjave të tjera të furnizimit me gaz. Eni, importuesi më i madh i gazit rus në Itali, në fundjavë tha se Rusia kishte ndaluar të gjitha flukset e gazit përmes pikës hyrëse të Tarvisio, megjithëse shefi ekzekutiv i saj të hënën fajësoi ndërprerjen për çështje teknike afatshkurtra.

Ndalimi i flukseve përmes pikës hyrëse të Tarvisio “nuk ka të bëjë absolutisht me faktorë gjeopolitikë. Kjo për faktin se Gazprom do të duhet të paguajë një garanci monetare për transportin e gazit nga Austria në Itali”, tha Claudio Descalzi.

Vendet e Bashkimit Evropian ndërkohë po përpiqen të krijojnë një konsensus mbi një kufi të çmimit të gazit, gjë që kundërshtohet nga disa vende, përfshirë Gjermaninë, fuqinë ekonomike. Udhëheqësit e vendeve të BE-së do t'i kërkojnë Komisionit Evropian të propozojë një kufi duke përdorur "zgjidhje të zbatueshme", sipas një draft deklarate. Hungaria, e cila ka qenë në mosmarrëveshje me Brukselin dhe ka kritikuar sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, të hënën siguroi një shtyrje të pagesave për furnizimin e saj dimëror me gaz.

Marrë nga Euractiv

nord stream norvegji suedi

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN