LIVE UPDATES
Bota

Republikanët kushtëzojnë ndihmat për Ukrainën me politikat e migrimit

Republikanët në të dyja dhomat e Kongresit e kanë bërë të qartë se nuk do të mbështesin ndihma shtesë për Ukrainën, nëse ato nuk shoqërohen me masa për sigurinë kufitare, që do ta menaxhonin fluksin e migrantëve në kufirin SHBA-Meksikë.

28 Nëntor 2023, 08:45 Nga A.B

Republikanët kushtëzojnë ndihmat për Ukrainën me

Ligjvënësit amerikanë do të përpiqen këtë javë të arrijnë marrëveshje për dërgimin e ndihmave të reja në Ukrainë - vendin që është në luftë kundër pushtimit rus.

Por, për të pasur sukses, ata do të duhet të merren vesh fillimisht për një çështje që i ka ngatërruar me dekada.

Republikanët në të dyja dhomat e Kongresit e kanë bërë të qartë se nuk do të mbështesin ndihma shtesë për Ukrainën, nëse ato nuk shoqërohen me masa për sigurinë kufitare, që do ta menaxhonin fluksin e migrantëve në kufirin SHBA-Meksikë.

Por, koha për marrëveshje është e shkurtër.

Një grup i vogël dypartiak në Senat po punon për një kompromis të ngushtë, por edhe nëse ia del ta arrijë, nuk ka asnjë garanci se ai do të kalojë në Dhomën e Përfaqësuesve, pasi republikanët këmbëngulin në ndryshime të përgjithshme të politikave të kufirit dhe të migracionit në SHBA.

Republikanët shpresojnë se demokratët do të ndiejnë presion politik për t’i pranuar disa nga propozimet e tyre për kufirin, pasi kalimet e paligjshme të tij kanë arritur një mesatare ditore prej më shumë se 8.000 vetash këtë vjeshtë.

Presidenti Joe Biden, i cili garon për rizgjedhje vitin e ardhshëm, është përballur me presion edhe nga demokratët e tjerë për fluksin e migrantëve.

Por, përse disa çështje janë të vështira për t’u zgjidhur?

Ndryshimi i sistemit të azilit për migrantët është prioritet kryesor për republikanët.

Përpara se të avancojnë drejt azilit në SHBA, ata duan ta bëjnë më të vështirë për azilkërkuesit që të dëshmojnë qysh në intervistat fillestare se kanë frikë nga persekutimi politik, fetar ose racor në vendin e tyre.

Republikanët në Dhomën e Përfaqësuesve kanë miratuar tashmë legjislacionin që do t’i ndalojë familjet në kufi, do t’iu kërkojë migrantëve ta bëjnë kërkesën për azil në një port zyrtar të hyrjes dhe do t’i ndalojë ata ose do t’iu kërkojë atyre që të qëndrojnë jashtë SHBA-së derisa çështja e tyre të përpunohet.

Ligji amerikan dhe ai ndërkombëtar u japin migrantëve të drejtë për të kërkuar siguri nga persekutimi, por numri i njerëzve që aplikojnë për azil në SHBA, ka arritur tashmë nivele të larta.

Senatorja e Arizonës, Kyrsten Sinema, e cila është pjesë e negociatave të Senatit, tha në një intervistë në radion e Arizonës se një nga qëllimet e ligjvënësve është të sigurojnë se “ata që janë këtu duke kërkuar azil, ta kenë një arsye të vërtetë për azil”.

Konservatorët e vijës së ashpër në Dhomën e Përfaqësuesve, që nuk kanë gjasa ta mbështesin ndihmën e mëtejshme për Ukrainën, kanë sinjalizuar gjithashtu se nuk do të pranojnë ndryshime të politikave që devijojnë shumë nga një projektligj, i miratuar në maj, që do ta ribënte sistemin e migracionit të SHBA-së.

Qëndrimi i tyre do të thotë se për çdo marrëveshje nevojitet një lloj mbështetjeje nga demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve.

Disa progresistë kanë thënë tashmë se do të kundërshtojnë çdo ndryshim në politikën e migracionit, të iniciuar nga republikanët.

“Zgjidhjet mizore, çnjerëzore dhe të pazbatueshme, të ofruara nga republikanët, do të shkaktojnë më shumë çrregullime dhe konfuzion në kufi”, ka thënë përfaqësuesja demokrate, Pramila Jayapal, kryetare e Grupit Progresiv të Kongresit.

Ligjvënësit mund ta kenë më të lehtë të arrijnë konsensus në fusha të tjera të politikës kufitare, veçanërisht kur bëhet fjalë për personelin e kufirit dhe përforcimin e tij.

Negociatorët kanë shqyrtuar hapat që mund të ndërmerren për ta përforcuar infrastrukturën ekzistuese në kufi, duke përfshirë punësimin dhe rritjen e pagave për oficerët e patrullave kufitare, si dhe përmirësimin e teknologjisë.

Shtëpia e Bardhë, gjithashtu, dëshiron të instalojë teknologji të re imazherike në portet e hyrjes, që do t’iu mundësojë autoriteteve t’i skanojnë shpejt automjetet për importe të paligjshme.

Republikanët thonë se kjo nuk mjafton. Ata duan përforcime më të mëdha, përfshirë zgjerimin e murit kufitar, që ka nisur nën ish-presidentin Donald Trump.

Kërkesa urgjente e Bidenit për Kongresin përfshin ndihmën për Ukrainën, Izraelin dhe aleatët e tjerë të SHBA-së, së bashku me 14 miliardë dollarë për forcimin e sistemit të migracionit dhe të sigurisë kufitare.

Paratë do të shkonin për punësimin e më shumë agjentëve të patrullës kufitare, gjyqtarëve të migracionit dhe oficerëve të azilit.

Kjo është pjesë e strategjisë së Bidenit për t’u larguar njëkohësisht nga politikat e ashpra të Trumpit, por edhe për t’u përshtatur me realitetin e kalimeve të kufirit SHBA-Meksikë.

Megjithatë, sondazhet tregojnë zhgënjim të madh me trajtimin e migracionit nga ana e Bidenit - gjë që i lëkund edhe shanset e tij për rizgjedhje.

Sekretari i Sigurisë Kombëtare, Alejandro Mayorkas, i tha një komiteti të Senatit këtë muaj se administrata është përballur me “fenomenin global” të njerëzve që migrojnë - në numra që nuk janë parë që nga Lufta e Dytë Botërore.

“Sistemi ynë i prishur i migracionit ka nevojë urgjente për reforma”, tha Mayorkas.

Demokratët kanë prioritete të tjera për migracionin, të tilla si zgjerimi i rrugëve legale të migrimit dhe autorizimet për punë për migrantët që tashmë gjenden në SHBA.

Demokratët kanë paralajmëruar, gjithashtu, për rrezikun e vonimit të ndihmave për Ukrainën.

“Është gabim të krijohet një situatë ku duhet bërë reforma të rëndësishme të migracionit - në të kundërtën, nuk dërgojmë para për t’i ndihmuar njerëzit në Ukrainë”, tha senatori nga Illinoisi, Dick Durbin, demokrat i rangut të dytë në Senat.

Republikanët, deri më tani, janë shprehur të vendosur për ta adresuar çështjen e Ukrainës dhe atë të kufirit në të njëjtën kohë./REL

ukraine

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni