LIVE UPDATES
Bota

Qipro e alarmuar nga numri madh i refugjatëve sirianë që mbërrijnë nga Libani

Presidenti qipriot Nikos Christodoulides tha të martën se ishte thellësisht shqetësuese që mbërritja e parregullt e azilkërkuesve dhe refugjatëve sirianë po rritej vazhdimisht gjatë javëve të fundit, me më shumë se 350 ardhje të tilla të regjistruara në dy ditë.

2 Prill 2024, 21:03 Nga E. D
Qipro e alarmuar nga numri madh i refugjatëve sirianë që
foto ilustruese

QIPRO- Qiproja ka shprehur shqetësime për një rritje të migrimit të parregullt të refugjatëve sirianë që vijnë nga Libani. Presidenti qipriot Nikos Christodoulides tha të martën se ishte thellësisht shqetësuese që mbërritja e parregullt e azilkërkuesve dhe refugjatëve sirianë po rritej vazhdimisht gjatë javëve të fundit, me më shumë se 350 ardhje të tilla të regjistruara në dy ditë.

"Unë i kuptoj plotësisht sfidat me të cilat përballet Libani, por eksportimi i emigrantëve në Qipro nuk duhet të jetë zgjidhja dhe nuk mund të pranohet," tha ai. 

Qiproja, shteti më lindor i BE-së, shtrihet vetëm 100 milje nga Siria dhe Libani, dhe ardhjet e azilkërkuesve nga i pari në veçanti janë rritur muajt e fundit. Libani, i cili është në krizë ekonomike, pret rreth 800,000 refugjatë sirianë të regjistruar në Kombet e Bashkuara, por zyrtarët vlerësojnë se numri aktual është shumë më i lartë, duke filluar nga 1.5 deri në dy milionë. Rreth 90 për qind e refugjatëve sirianë në Liban jetojnë nën kufirin e varfërisë ekstreme, sipas Komisionerit të Lartë të OKB-së për Refugjatët (UNHCR).

Në raport me popullsinë e saj, Qipro ka regjistruar numrin më të madh të kërkesave për azil gjatë viteve të fundit krahasuar me vendet e tjera anëtare të BE-së. Mesatarisht 30 njerëz në ditë kanë arritur në ishull që nga fillimi i vitit sipas statistikave të përpiluara nga UNHCR, organi i OKB-së për refugjatët.

Muajin e kaluar, komisioneri i BE-së Margaritis Schinas tha se Bashkimi Evropian mund të arrijë një marrëveshje me Libanin për të frenuar rrjedhën e refugjatëve dhe azilkërkuesve, pasi Qipro u ankua se po përmbytej nga një rritje e të ardhurve nga Lindja e Mesme. BE-ja ka hyrë në marrëveshje me disa vende për t'i ndihmuar ata të përballen me barrën e shtuar të migracionit dhe, në fund të fundit, për të parandaluar një përhapje në 27 vendet anëtare të bllokut. Grupet e të drejtave të njeriut i kanë kritikuar ashpër paktet.

nikos christodoulides

Sondazh

Poll
Bota 2 Prill 2024, 20:43 E. D

A po e braktis flota ruse Krimenë

foto ilustruese RUSI- Flota ruse e Detit të Zi pothuajse e ka braktisur Krimenë, duke lënë vetëm një anije luftarake humb&eum...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni