LIVE UPDATES
Bota

Pse ka një shpërthim dhune në Suedi? Rrjeti Foxtrot, "Dhelpra kurde" dhe bandat e emigrantëve

Ata po rekrutojnë emigrantë të mitur për sulmet e tyre. Qeveria po nxjerr ushtrinë në rrugë.

30 Shtator 2023, 07:47 Nga A.B
Pse ka një shpërthim dhune në Suedi? Rrjeti Foxtrot,
I dyshuari

SUEDI-Rrjeti kriminal Foxtrot, i udhëhequr nga i kërkuari ndërkombëtarisht Rava Majid (i njohur edhe si "Dhelpra kurde"), "shihet" nga shumë media suedeze si autori pas shpërthimit "të paprecedentë" të dhunës me të cilën është përballur vendi.

Luftimet e brendshme brenda organizatës kriminale besohet se kanë çuar në ndarjen e saj në dy fraksione rivale që luftojnë për kontrollin e trafikut të drogës. Kjo luftë shoqërohet me një rritje të mprehtë të “goditjeve” me mjete shpërthyese dhe të shtënave fatale që tashmë janë një dukuri pothuajse e përditshme në vend. Sulmet më së shpeshti kanë për qëllim frikësimin e anëtarëve të bandave apo fraksioneve rivale dhe të afërmve të tyre, megjithatë ka edhe shumë viktima kolaterale, ku humbin jetën qytetarë të pafajshëm që nuk kanë lidhje me krimin e organizuar.

Një shpërthim dhune dhe krimi në Suedi, ku tre persona u vranë kohët e fundit nga të shtënat dhe shpërthimet në më pak se 24 orë, ka bërë që qeveria tani të konsiderojë përdorimin e ushtrisë  për të patrulluar rrugët.

Një raport zyrtar i qeverisë i publikuar në 2021 tha se katër në çdo milion banorë vdesin nga të shtënat me armë çdo vit në Suedi - krahasuar me 1.6 njerëz për milion në të gjithë Evropën.

Policia e ka lidhur dhunën me  integrimin e dobët të emigrantëve, një hendek në rritje midis të pasurve dhe të varfërve dhe përdorimin e drogës.

Në takimin mes kryeministrit Ulf Kristerson dhe kreut të Forcave të Armatosura të vendit, pritet të diskutohet për kontekstin në të cilin do të përdoret ushtria, për të trajtuar më efektivisht veprimtarinë e bandave.

Rrjeti Foxtrot dhe "Dhelpra kurde"

Rawa Majid, i lindur në Iran nga prindër nga Kurdistani i Irakut, besohet gjerësisht të jetë udhëheqësi i bandës Foxtrot që ka përhapur terrorin në Suedi. Rajid mbërriti në Suedi me prindërit e tij kur ishte vetëm një muajsh dhe u rrit në Uppsala, qyteti më i goditur nga vala e fundit e dhunës dhe tani nën mbikëqyrjen e shtuar të policisë.

Pse ka një shpërthim dhune në Suedi? Rrjeti Foxtrot,

Sipas Rrjetit BNN, krimineli, ndaj të cilit është në pritje një urdhër-arresti ndërkombëtar, besohet se ka banuar në Turqi gjatë viteve të fundit dhe të gjitha përpjekjet e autoriteteve suedeze për të siguruar ekstradimin e tij kanë qenë të pasuksesshme.

Organizata kriminale e drejtuar nga “Dhelpra kurde” është e specializuar në “rekrutimin” e të miturve për të kryer sulmet e saj, të cilat karakterizohen nga një mizori e veçantë. Artikulli i BNN citon si shembull tipik vrasjen brutale të një gruaje të moshuar që besohet të jetë nënë e një ish-anëtari të bandës, që dyshohet se është kryer nga një 15-vjeçar dhe një 19-vjeçar.

Një djalë 13-vjeçar i lidhur me organizatën u gjet i vdekur së fundmi, një incident që nxjerr në pah praktikat e pamëshirshme të bandës.

Rrjeti Foxtrot ka mbi 571 anëtarë vetëm në qytetin e Uppsala, sipas shifrave të policisë suedeze.

Policia vlerëson se pothuajse 30,000 njerëz në Suedi janë të përfshirë drejtpërdrejt ose kanë lidhje me krimin e bandës. Dhuna është përhapur gjithashtu nga zonat e mëdha urbane në qytete më të vogla ku krimi i dhunshëm dikur ishte i rrallë. Në vitin 2022, Suedia regjistroi 391 incidente të shtëna, nga të cilat 62 ishin fatale.

Sipas Associated Press, bandat në Suedi shpesh rekrutojnë adoleshentë nga lagjet e varfra të emigrantëve për të kryer sulmet e tyre.

“Suedia nuk ka parë kurrë më parë diçka të tillë”

Kujtojmë se tre persona u vranë së fundmi nga të shtënat dhe shpërthimet në më pak se 24 orë në vend, me situatën e cilësuar si të paprecedentë nga autoritetet dhe vetë Christerson. Sipas transmetuesit publik SVT, 12 njerëz vdiqën nga të shtënat dhe shpërthimet në shtator, muaji më vdekjeprurës në katër vjet.

Një nga viktimat ishte një grua rreth të 20-ave e cila vdiq në një shpërthim në Uppsala, në veri të Stokholmit. Mediat suedeze raportuan se ai ndoshta nuk ishte objektivi i sulmit. Një reper 18-vjeçar u vra të mërkurën vonë në një të shtëna jashtë një kompleksi sportiv.

Në fillim të kësaj jave, dy shpërthime të fuqishme shpërthyen nëpër shtëpi në qytete në Suedinë qendrore, duke plagosur të paktën tre persona dhe duke shkaktuar dëme. Bandat kriminale shpesh rekrutojnë adoleshentë nga lagjet e varfra të emigrantëve për të kryer goditje.

Nuk është ende e qartë se cili do të jetë roli i ushtrisë në masat e reja kundër krimit që do të vendosen, por në të kaluarën është hedhur në tryezë një propozim që forcat e armatosura të marrin disa detyra vëzhgimi në mënyrë që më shumë polici të jetë në dispozicion për operacione kundër bandës.

"Ne do të gjuajmë bandat dhe do t'i mposhtim ato," tha kryeministri suedez në një fjalim të rrallë televiziv. 

Për shumë vite, Suedia kishte një nga politikat më liberale të  imigracionit  në Evropë dhe mirëpriti qindra mijëra azilkërkues nga Lindja e Mesme dhe Afrika. Megjithatë, që atëherë ajo ka ulur ndjeshëm numrin e emigrantëve që pranon, duke përmendur një rritje të krimit dhe probleme të tjera sociale./Dosja.al

suedi rava majid

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!