LIVE UPDATES
Bota

Përmbytjet në Kaliforni/ Lumenjtë e dalë nga shtrati shkaktojnë 18 viktima, një 5 vjeçar rezulton i zhdukur

Dalja e lumenjëve nga shtrati që goditën Kaliforninë në javët e fundit kanë përmbytur shumë autostrada ku kalimi është i pamundur.

12 Janar 2023, 14:33 Nga l.S
Përmbytjet në Kaliforni/ Lumenjtë e dalë nga shtrati
Foto Ilustruese

KALIFORNI- Stuhitë e njëpashnjëshme në rrugët e Kalifornisë kanë lënë të paktën 18 viktima. Dalja e lumenjëve nga shtrati që goditën Kaliforninë në javët e fundit kanë përmbytur shumë autostrada ku kalimi është i pamundur. 

Të paktën 40 rrugë shtetërore u mbyllën në mbarë vendin që nga nata e së mërkurës, tha për CNN Will Arnold, zëdhënës i departamentit të transportit të shtetit.

"Ne po i kërkojmë publikut, nëse nuk keni nevojë të jeni në rrugë, ju lutemi qëndroni në shtëpi dhe shmangni çdo udhëtim jo thelbësor", tha Arnold.

Sipas Shërbimit Kombëtar të Motit, në 16 ditë disa zona të Kalifornisë morën 50% deri në 70% të sasisë së reshjeve që do të merrnin zakonisht në një vit të tërë. Zonat e izoluara, veçanërisht në malet pranë Santa Barbara, kanë regjistruar më shumë se 90% të reshjeve të tyre vjetore. Mbi 100 anëtarë të Gardës Kombëtare ishin në kontenë San Luis Obispo duke kërkuar për 5-vjeçarin e zhdukur Kyle Doan pasi e mori rrjedha e lumit, tha shefi i qarkut. Stuhitë kanë shkaktuar lumenj të dalë nga shtrati, rrugë të përmbytura, gropa, rrugë të shkatërruara, shtëpi të dëmtuara, ujëra të zeza që rrjedhin dhe mijëra njerëz kanë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre. Zyrtarët e qarkut Monterey urdhëruan banorët të largoheshin nga zonat e ulëta të lumit Salinas, duke paralajmëruar se përmbytjet nga lumi në rritje të enjten mund të kenë ndikime shkatërruese dhe ta kthejnë zonën në një ishull, duke e shkëputur atë nga shërbimet thelbësore.

"Gadishulli Monterey mund të bëhet përsëri një ishull si në përmbytjet e 95-ës, prandaj ju lutemi filloni të përgatiteni tani", paralajmëroi shefja e qarkut Monterey Tina Nieto.

Në kontenë Solano të Zonës së Gjirit, një paralajmërim evakuimi u lëshua të mërkurën për 1600 njerëz mes frikës se Liqeni Curry mund të përmbytet në rrjedhën e poshtme.

"Kemi pasur gjashtë stuhi në dy javët e fundit. Ky është lloji i motit që do të kishit brenda një viti dhe ne e ngjeshëm atë vetëm në dy javë", tha guvernatori i Kalifornisë, Eleni Kounalakis. 

Çfarë të presësh ndërsa lumenjtë dalin nga shtrati

Që kur parada e pandërprerë e lumenjve atmosferikë filloi të godasë Kaliforninë më 26 dhjetor, totali i reshjeve ka qenë i jashtëzakonshëm. Midis 26 dhjetorit dhe 10 janarit, në qendër të San Franciskos mori 13.59 inç reshje, Napa mori 11.21 inç dhe në qendër të qytetit Sacramento 9.58 inç, sipas Shërbimit Kombëtar të Motit. Oakland regjistroi 12.90 inç shi gjatë asaj periudhe, kjo është periudha 16-ditore më e lagësht në historinë e qytetit dhe përbën 69% të mesatares së tyre vjetore në atë periudhë. Sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive, lumenjtë atmosferikë do të vazhdojnë të ndikojnë në Kaliforni gjatë javës së ardhshme.

Përmbytjet në Kaliforni/ Lumenjtë e dalë nga shtrati

E enjte: Shiu i dendur do të kufizohet përgjatë bregut të Kalifornisë veriore dhe në Oregon dhe Uashington deri të enjten mbrëma, me një rrezik të lehtë të reshjeve të tepërta në fuqi për Kaliforninë veriperëndimore.
E premte: Lumi atmosferik ka të ngjarë të zhvendoset në lindje, duke goditur Kaliforninë veriore dhe bregun qendror të Kalifornisë të premten. Orët e stuhisë dimërore do të fillojnë të hyjnë në fuqi në të gjithë vargun malor të Sierra Nevada.
E shtunë: Një sistem i dytë do të hyjë të shtunën dhe reshjet do të përhapen në jug dhe do të fillojnë të ndikojnë në të gjithë shtetin. Kërcënimet për reshje të tepërta ka të ngjarë të lëshohen për Kaliforninë qendrore. Reshjet e dendura të borës mund të çojnë në kushte të rrezikshme të udhëtimit malor të premten dhe të shtunën në lartësi mbi 5000 këmbë dhe në kalimet e Kalifornisë veriore dhe qendrore.
E diel: Lagështia do të lëvizë në shtetet e brendshme perëndimore, duke sjellë veçanërisht lehtësim thatësirës në rajonin e Katër këndeve. Bregdeti Perëndimor do të vijojë me reshje shiu dhe borë malore.
E hënë: Një raund tjetër lagështie do të ndikojë në Kaliforninë jugore dhe do të sjellë më shumë lagështi në Four Corners, i cili do të zgjasë deri të martën. Ndërkohë, Kalifornia veriore do të ketë një pushim.
E martë: Një raund i ri lagështie do të fillojë të ndikojë në Paqësorin Veriperëndimor dhe Kaliforninë veriore, i cili do të vazhdojë deri të mërkurën. Kalifornia qendrore dhe jugore mund të shohin një pushim.

Megjithëse asnjë nga stuhitë e ardhshme nuk pritet individualisht të ketë një ndikim aq të rëndë sa ato më të fundit, efekti mund të jetë i rëndësishëm në një gjendje ku pjesa më e madhe e tokës është tashmë shumë e ngopur për të thithur më shumë shi dhe rrugët janë ende të përmbytura nga stuhitë e mëparshme.

kalifornia permbytje

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!