LIVE UPDATES
Bota

Përmbytje dhe evakuime të reja në Norvegji, lumenjtë dolën nga shtrati, më shumë se 4 mijë njerëz lanë banesat (VIDEO)

Norvegjia po përballet me përmbytje të reja dhe evakuime, pasi lumenjtë dolën nga shtrati i tyre, me nivelet e tyre që tejkalojnë pikën më të lartë në dekada për shkak të shiut të dendur në fillim të javës.

10 Gusht 2023, 17:00 Nga m.s
Përmbytje dhe evakuime të reja në Norvegji, lumenjtë
Permbytje ne Norvegji

NORVEGJI- Norvegjia po përballet me përmbytje të reja dhe evakuime, pasi lumenjtë dolën nga shtrati i tyre, me nivelet e tyre që tejkalojnë pikën më të lartë në dekada për shkak të shiut të dendur në fillim të javës.

Më shumë se 4.000 njerëz janë detyruar të largohen nga shtëpitë e tyre në jug të Norvegjisë, sipas autoriteteve lokale. Pothuajse gjysma e tyre banonin në Henefos, që ndodhet rreth 40 kilometra në veriperëndim të Oslos, raportojnë mediat e huaja.

Erërat e forta, shiu i rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjet e dheut goditën vendin në fillim të kësaj jave, duke ndërprerë energjinë në shumë zona dhe duke paralizuar transportin publik. Dje, një digë hidroelektrike u shemb në një lumë. Shumë rrugë mbetën të mbyllura dhe shërbimet e trenave u anuluan sot në pjesën më të madhe të Norvegjisë jugore. 

Autoritetet paralajmëruan se megjithëse shiu kishte pushuar, përmbytjet e mëtejshme ishin të mundshme pasi uji rrodhi drejt zonave bregdetare në një lartësi më të ulët. “Përmbytjet ndoshta do të jenë problem edhe për dy deri në tre ditë”, tha Ingvild Vila, një meteorologe në Institutin Meteorologjik Norvegjez (NMI).

"Ndryshe nga shumica e motit të keq që godet Norvegjinë, që vjen nga perëndimi, ky mbërriti nga lindja, kur dy presione të ulëta barometrike u bashkuan dhe u intensifikuan ndërsa iu afruan Skandinavisë", shpjegoi NMI. Sipas institutit, të dhënat tregojnë se reshjet janë rritur me rreth 18% në shekullin e fundit, me rritjen më të madhe të regjistruar në 30-40 vitet e fundit.

Jana Silman, drejtoreshë e kërkimit në Qendrën e Oslos për Kërkimin Ndërkombëtar të Klimës, tha se ngjarjet ekstreme të motit si shirat e rrëmbyeshëm të kësaj jave, do të bëhen më të shpeshta ndërsa planeti ngrohet. 

"Ngrohja globale ngroh atmosferën dhe një atmosferë më e ngrohtë mund të lëvizë më shumë ujë, dhe kjo është arsyeja pse ekziston kjo marrëdhënie e fortë midis një klime më të ngrohtë dhe më shumë reshjeve", tha Shillman, e cila është bashkëautore e raporteve të panelit të ekspertëve të OKB-së.

norvegji permbytje

Sondazh

Poll

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!