LIVE UPDATES
Bota

Perëndimi VS Rusia! Të dyja bashkohen në një pikë, kërkojnë zbutjen e tensioneve në Veri të Kosovës

Përfaqësuesi i Lartë shtoi se ka pasur kontakte me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

30 Maj 2023, 16:34 Nga k.m.
Perëndimi VS Rusia! Të dyja bashkohen në një pikë,
Foto ilustruese

PRISHTINË- "Bashkimi Evropian dënon pa mëdyshje dhunën në pjesën veriore të Kosovës,"-kështu u shpreh përfaqësuesi i lartë i BE-së, Joseph Borrell tha pak kohë më parë Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell. Gjithashtu, Borrel tha se veprimet e dhunshme kundër civilëve, kundër mediave, kundër autoriteteve të zbatimit të ligjit dhe trupave të KFOR-it që sipas tij janë absolutisht të papranueshme dhe e vënë në një situatë shumë të rrezikshme.

“Ne, BE-ja, mbështesim fuqishëm KFOR-in e NATO-s në përmbushjen e mandatit të saj në interes të paqes dhe stabilitetit në Kosovë,”- shtoi ai.

Përfaqësuesi i Lartë shtoi se ka pasur kontakte me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

"I kërkova të dyja palëve që të marrin masa urgjente për uljen e tensioneve, menjëherë dhe pa kushte dhe duhet shmangur çdo veprim i mëtejshëm i njëanshëm”, nënvizoi ai.

Në fund, Josep Borrell përmendi se po punon për organizimin e një takimi dypalësh të nivelit të lartë.

Nga ana tjetër, Rusia tha sot se nevojiteshin "hapa vendimtarë" për të ulur tensionet në Kosovë pasi serbët që protestonin kundër emërimit të kryekomunarëve shqiptarë në qytetet e tyre u përplasën me trupat e NATO-s.

“Ne i bëjmë thirrje Perëndimit që përfundimisht t'i japë fund propagandës së tij të rreme dhe të ndalojë së fajësuari për ngjarjet në Kosovë serbëve të shtyrë nga dëshpërimi, të cilët janë paqësorë, të paarmatosur dhe që përpiqen të mbrojnë të drejtat dhe liritë e tyre legjitime,"-tha ministri rus. 

Ndërkohë që reagimet ende gëlojnë, situata në Kosovë vazhdon të jetë e tensionuar me përshkallëzimin e tensionit mes policisë serbe dhe asaj shqiptare. Policia dhe trupat e NATO-s u përleshën dje me protestuesit serbë në veri ku ka pasur trazira për vendosjen e kryebashkiakëve shqiptarë. Incidentet në qytetin e Zveçanit në veri të Kosovës të hënën në mbrëmje (29/05) kanë rezultuar me plagosjen e disa dhjetrave ushtarëve italianë të misionit të KFOR-it.

tensionet në veri të kosovës

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN