LIVE UPDATES
Bota

Papa Françesku bën thirrjen e fundit për paqe në fund të udhëtimit në Sudanin e Jugut: Mos e humbisni shpresën

Papa Françesku e bëri thirrjen të dielën teksa kryesoi një meshë në ajër të hapur ku morën pjesë 100,000 njerëz në terrenin e një mauzoleumi për heroin çlirimtar të Sudanit Jugor John Garang në kryeqytetin Juba.

5 Shkurt 2023, 16:26 Nga I.A
Papa Françesku bën thirrjen e fundit për paqe në fund
Papa Françesku

SUDAN- Papa Françesku ka përfunduar një udhëtim në Sudanin e Jugut me një lutje të zjarrtë për paqe dhe falje në vendin e shkatërruar nga lufta. Papa Françesku e bëri thirrjen të dielën teksa kryesoi një meshë në ajër të hapur ku morën pjesë 100,000 njerëz në terrenin e një mauzoleumi për heroin çlirimtar të Sudanit Jugor John Garang në kryeqytetin Juba.

Ai u bëri thirrje besimtarëve, përfshirë presidentin e vendit dhe kundërshtarët e tij, që të refuzojnë tërbimin e verbër të dhunës.

Papa Françesku bëri thirrje gjithashtu për t'i dhënë fund keqbërjes financiare dhe korrupsionit të supozuar në rrënjë të shumë problemeve të vendit, ndërsa këshilloi të pranishmit të ndërtonin marrëdhënie të mira njerëzore si një mënyrë për të frenuar korrupsionin e së keqes. Shumë nga turma kënduan, binin daulle dhe u ulërijnë ndërsa Papa hyri në terren. Predikimi i tij u ndërpre vazhdimisht nga brohoritje të forta.

"Të dashur vëllezër dhe motra, unë kthehem në Romë me ju edhe më afër zemrës sime. Asnjëherë mos e humbni shpresën. Dhe mos humbisni asnjë mundësi për të ndërtuar paqen. Shpresa dhe paqja qofshin mes jush. Shpresa dhe paqja qofshin në Sudanin e Jugut,” tha ai

Vizita shënoi herën e parë në historinë e krishterë që liderët e traditave katolike, anglikane dhe reformuese kryen një udhëtim të përbashkët jashtë vendit, me Kryepeshkopin e Canterbury-t, Justin Welby, udhëheqës i Kungimit global Anglikan, dhe Iain Greenshields, moderator i Asamblesë së Përgjithshme të Kisha e Skocisë, duke iu bashkuar Françeskut për "pelegrinazhin e paqes". Turneu në kontinent përfshiu gjithashtu një ndalesë në Republikën Demokratike të Kongos, shtëpia e komunitetit më të madh katolik romak të Afrikës, ku Françesku dënoi atë që ai e quajti plaçkitjen e huaj të Afrikës.

papa françesku

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN