LIVE UPDATES
Bota

"Pajtimi" i Beogradit dhe Podgoricës, Abazoviç vizitë zyrtare në fund të qershorit

Abazoviç njoftoi vizitën e tij më 8 qershor në Ohër, pas bisedimeve me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, duke thënë në atë kohë se të dy vendet ishin të drejtuara kundër njëri-tjetrit.

23 Qershor 2022, 13:02 Nga d.a.
"Pajtimi" i Beogradit dhe Podgoricës, Abazoviç vizitë
Dritan Abazoviç dhe Aleksandër Vuçiç

MAL I ZI- Një delegacion i qeverisë malazeze, i kryesuar nga kryeministri Dritan Abazoviç, do të bëjë një vizitë zyrtare në Serbi në 29 dhe 30 qershor. Platforma për udhëtimin zyrtar do të përcaktohet në seancën e sotme të Qeverisë.

Abazoviç njoftoi vizitën e tij më 8 qershor në Ohër, pas bisedimeve me presidentin serb Aleksandër Vuçiç, duke thënë në atë kohë se të dy vendet ishin të drejtuara kundër njëri-tjetrit.

Përveç kryeministrit dhe këshilltarëve të tij, në delegacionin shtetëror, sipas informacioneve të “Vijesti”, do të jenë edhe zëvendëskryeministri për sistemin ekonomik, Vladimir Jokoviç, ministri i Financave Aleksandar Damjanoviç dhe ministrja e Urbanizmit dhe Ekologjisë, Ana Novakoviç Gjurovic.

Abazoviç foli me një zyrtar serb në samitin e Ballkanit të Hapur në Maqedoninë veriore, ku kryeministri malazez shërbeu si vëzhgues.

Presidenti Vuçiç dhe unë ramë dakord që të dy vendet janë të drejtuara nga njëri-tjetri dhe se së bashku duhet të krijojnë një të ardhme evropiane, të bazuar në pajtim dhe bashkëpunim”, shkroi kryeministri në atë kohë në Twitter.

Marrëdhëniet politike midis Malit të Zi dhe Serbisë kanë qenë në një trajektore në rënie vitet e fundit. Ato ishin veçanërisht më të këqija pas miratimit të Ligjit për lirinë e fesë dhe kulmi i përkeqësimit ndodhi në fund të mandatit të Qeverisë së Dushko Markoviçit, kur u dëbua ambasadori i atëhershëm serb në Podgoricë, Vladimir Bozovic.

Bozovic mbeti në detyrë nga Beogradi dhe pavarësisht njoftimit se mund t'i jepet një përgjigje reciproke Podgoricës zyrtare, qeveria serbe ka hequr dorë nga shpallja e ambasadorit malazez Tarzan Millosheviç si persona non grata.

Megjithatë, ish-qeveria e Zdravko Krivokapiçit e tërhoqi atë nga Beogradi, kështu që posti diplomatik ka mbetur vakant deri më sot.

Për sa i përket takimeve dypalëshe të nivelit të lartë mes dy vendeve, siç njoftohet në faqen e Ministrisë së Punëve të Jashtme, ish-kryeministri Zdravko Krivokapiç ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Serbi më 2 dhe 3 nëntor 2021 me ftesë të homologes serbe Ana Brnabiç.

Katër vjet më parë, 3-4. Në shkurt të 2017, kryeministri i atëhershëm Dushko Markoviç ishte edhe në vizitën e tij të parë zyrtare në Beograd. Ishte një periudhë kur publikisht pretendohej se marrëdhëniet mes dy vendeve fqinje ishin të mira.

Para kësaj, kryeministri malazes Milo Gjukanoviç qëndroi më 9-10 Dhjetor 2013 në një vizitë zyrtare në Serbi dhe Kryeministri i Serbisë Ivica Daçiç më 20 shtator 2013 në një vizitë zyrtare në Mal të Zi.

Kur bëhet fjalë për takimet e presidentit, zyrtari më i lartë i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, nuk ka ardhur kurrë zyrtarisht në Podgoricë, ndërsa ish-presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç, ka vizituar Beogradin në vitin 2014 dhe 2016.

Vuçiç ishte në Mal të Zi gjatë varrimit të Mitropolitit të KOS malazeze-primorje Amfilohije, por ai nuk u takua me asnjë zyrtar në atë kohë. Më pas ai pati takime me liderët e Frontit Demokratik, Milan Knezevic dhe Andrija Mandic, në shtëpinë e familjes së liderit të Demokracisë së Re Serbe. Vuçiç nuk ka qëndruar zyrtarisht në Podgoricë as kur ishte në krye të Qeverisë së Serbisë.

Dritan Abazoviç ne Serbi aleksander vucic

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet