LIVE UPDATES
Bota

"Nuk po bëjmë bllofin!", ministri i jashtëm turk 'kërcënon' Greqinë, shkak ishujt e Egjeut

Në një intervistë ai tha se Turqia është e vendosur në angazhimin e saj për çmilitarizimin e ishujve të Egjeut dhe foli rreth qëndrimeve dhe deklarateve të Athinës zyrtare.

26 Maj 2022, 16:43 Nga DOSJA
"Nuk po bëjmë bllofin!", ministri i jashtëm turk
Tsavusoglu

TURQI- Ministri i Jashtëm turk Mevlut Tsavusoglu pas vizitës së tij në Izrael, ka komentuar tensionet dhe shkëmbimin e retorikave me Greqinë.

Në një intervistë ai tha se Turqia është e vendosur në angazhimin e saj për çmilitarizimin e ishujve të Egjeut dhe foli rreth qëndrimeve dhe deklarateve të Athinës zyrtare.

Ne nuk po bëjmë bllof. Nëse Athina nuk respekton, ne do t'i çojmë gjërat përpara."-tha ai.

Tsavousoglu tha se Turqia ja ka bërë të qartë edhe në SHBA qëndrimin e saj dhe theksoi se sheh një anim nga ana e tyre përsa i takon çështjes së ishujve.

 “Ndërsa njerëzit thoshin se bazat në një vend të NATO-s nuk janë kërcënim për një vend tjetër të NATO-s, kjo rritje nuk i ka shpëtuar vëmendjes sonë, natyrisht. ”-shtoi ai.

Ai vuri në dukje se është në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare që Greqia të anulojë statusin e ishujve që i është dhënë me kusht në kuadrin e Marrëveshjes së Paqes të Lozanës të vitit 1923 dhe të Parisit 1947. Çfarëdo arsye të gjejë Greqia, justifikimi i saj nuk zbatohet tha ai. 

"Cilat janë kushtet që të mos armatosë këta ishuj? Greqia i armatos që nga viti 1960 dhe ne thamë që nëse nuk tërhiqet, do të fillojë debati për sovranitetin, është e qartë. Jemi jashtëzakonisht seriozë, nuk bëjmë bllof sepse janë ishuj të kushtëzuar. Nëse Greqia, e cila në çdo fjalim flet për të drejtën ndërkombëtare, nuk e respekton atë, ne do të shkojmë më tej. Hapat e Greqisë synojnë të përbëjnë një kërcënim për Turqinë."-përfundoi ai.

Kujtohet se më 30 shtator Turqia i kishte dërguar një letër OKB-së për çmilitarizimin e ishujve. Nëntë muaj më vonë, ministri i Jashtëm Themistoklis Demiris i dërgoi Antonio Guterres qëndrimin e palës greke.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE