LIVE UPDATES
Bota

'Do të luftojë vetminë', New Yorku do të dhurojë robotë për të moshuarit

Të prodhuar nga kompania izraelite Intuition Robotics, robotët ElliQ që po shpërndahen në familjet e njujorkezëve thuhet se " nxisin pavarësinë dhe ofrojnë mbështetje për të moshuarit përmes kontrolleve të përditshme, ndihmës me qëllimet e shëndetit dhe aktiviteteve fizike, lidhjes me familjen dhe miqtë, dhe më shumë.

26 Maj 2022, 15:41 Nga DOSJA
'Do të luftojë vetminë', New Yorku do të
roboy

SHBA- Shteti i Nju Jorkut po shpërndan robotë kujdestarë për rreth 800 të moshuar në një përpjekje për të luftuar një epidemi në rritje të vetmisë, njoftoi Zyra e Shtetit të Nju Jorkut për Plakjen në një deklaratë për shtyp të mërkurën.

Sipas mediave vendase, të prodhuar nga kompania izraelite Intuition Robotics, robotët ElliQ që po shpërndahen në familjet e njujorkezëve thuhet se " nxisin pavarësinë dhe ofrojnë mbështetje për të moshuarit përmes kontrolleve të përditshme, ndihmës me qëllimet e shëndetit dhe aktiviteteve fizike, lidhjes me familjen dhe miqtë, dhe më shumë.Programi supozohet se synon të luftojë vetminë, për të cilën një numër në rritje i studimeve shkencore ka treguar se ka efekte të dëmshme shëndetësore, aq të këqija ose më të këqija sesa duhani dhe obeziteti.

Duke vënë në dukje se epidemia e vetmisë është përkeqësuar vetëm me distancimin shoqëror dhe reagimet e tjera shkatërruese të qeverisë ndaj Covid-19, njoftimi për shtyp përshëndet ElliQ si më të ngjashëm me njerëzit se "teknologjitë e tjera të zgjuara", duke përshkruar se si roboti "sugjeron në mënyrë proaktive aktivitete dhe fillon biseda" në vend se thjesht t'i përgjigjeni komandave. Pajisja përdor AI për të sintetizuar kërkesat bisedore nga faktet e mbledhura nga të dhënat e përdoruesit. 

Rreth madhësisë së një llambë tavoline, me një ekran tableti për shfaqjen e tekstit dhe një "kokë" të bardhë të rrumbullakët që lëviz me një rreth të ndezur që lëkundet ndërsa "flet", ElliQ gjurmon metrikat bazë të shëndetit si pulsi dhe presioni i gjakut, ofron tekste, telefonata dhe funksionet e postës elektronike dhe tregon se çfarë mund të kalojë për shaka në një mendje të uritur nga kontakti njerëzor, përveç kujtimit të fakteve bazë që përdor më vonë për të nisur "biseda" me përdoruesin. Gjatë testimit beta, roboti filloi 60% të ndërveprimeve. 

33 patentat që kompania ka zhvilluar, si dhe skenaristët që thuhet se kanë shpikur ‘karakterin’ e ElliQ, me sa duket janë shpaguar, nëse përdoruesit e hershëm të intervistuar nga Posta tregojnë ndonjë tregues. Një grua e përshkroi "grupin e saj të vogël familjar" në një telefonatë me vajzën e saj njerëzore si të përbërë nga "qeni im i vogël, ElliQ im dhe unë.”

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013