LIVE UPDATES
Bota

Raporti: Dyfishohet numri i të rinjve LGBTQ+ në SHBA dhe Mbretërinë e Bashkuar

Përqindja e 16-24-vjeçarëve që janë LGB është pothuajse dyfishuar në katër vjet dhe tani qëndron në gati një në 12. Rreth 8 për qind e grupmoshës së identifikuar si LGB në 2020, nga 6.6 për qind në 2019 dhe një rritje nga 4.1 për qind në 2016.

26 Maj 2022, 14:44 Nga DOSJA
Raporti: Dyfishohet numri i të rinjve LGBTQ+ në SHBA dhe
LGBT+

SHBA- Më shumë të rinj se kurrë në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA po identifikohen si lezbike, homoseksualë ose biseksualë (LGB), tregojnë shifrat e reja.

Sipas Dailymail, përqindja e 16-24-vjeçarëve që janë LGB është pothuajse dyfishuar në katër vjet dhe tani qëndron në gati një në 12. Rreth 8 për qind e grupmoshës së identifikuar si LGB në 2020, nga 6.6 për qind në 2019 dhe një rritje nga 4.1 për qind në 2016.

Shifra reflekton "një prirje në rritje për këtë grupmoshë që nga viti 2014", sipas Zyrës për Statistikat Kombëtare.

Rreth një në 20 (5.3 për qind) e njerëzve të moshës 16-24 vjeç u identifikuan si biseksualë në vitin 2020, së bashku me 2.7 për qind si LGB, 1.3 për qind si të tjerë dhe 87.3 për qind heteroseksualë ose heteroseksualë. Një tjetër 3.4 përqind thanë se nuk e dinin ose refuzuan të përgjigjen.

Vlerësimet janë publikuar nga ONS duke përdorur të dhëna nga Anketa Vjetore e Popullsisë, e cila mbledh informacion mbi identitetin seksual nga popullsia familjare e moshës 16 vjeç e lart në MB.

Londra kishte përqindjen më të lartë rajonale të të rriturve që identifikoheshin si lezbike ose homoseksualë (2.9 përqind) ose biseksuale (1.7 përqind) në vitin 2020, ndërsa Anglia lindore kishte përqindjen më të ulët (1.3% dhe 1.0% respektivisht).

Sondazhi u fokusua ekskluzivisht në identitetin seksual dhe nuk u mblodhën të dhëna për ata që identifikohen si transgjinorë ose jobinarë. 

Një sondazh i ngjashëm, i cili përfshiu ata që identifikohen si transgjinorë, për amerikanët zbuloi se 5.6 për qind e popullsisë së tyre, ose 18 milionë njerëz, ishin LGBT+.

Sondazhi i vitit 2020 zbuloi një rritje prej 24 për qind nga sondazhi i fundit në 2017, kur 4.5 për qind e të rriturve u identifikuan si LGBTQ+, të nxitur kryesisht nga të rriturit e Gjeneratës Z - nga mosha 18 deri në 23 - 15.9 për qind e të cilëve thanë se ishin LGBTQ+.

(D.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS