LIVE UPDATES
Bota

Braktisi shkollës për pasionin ndaj matematikës, 25-vjeçari është miliarderi i ri në botë

Scale AI, kompania e Wang, e krijuar gjashtë vite më parë, me bazë në San Francisko ka tashmë tre kontrata me vlerë 110 milionë dollarë për të ndihmuar Forcat Ajrore dhe Ushtrinë Amerikane të përdorin inteligjencën artificiale (AI).

26 Maj 2022, 14:30 Nga DOSJA
Braktisi shkollës për pasionin ndaj matematikës,
Alexandr Wang

SHBA- Si fëmijë, Alexandr Wang ishte një mjeshtër në matematikë që pëlqente të merrte pjesë në garat kombëtare të saj dhe kodimit. Në moshën 25-vjeçare, ai është miliarderi më i ri në botë dhe kompania e tij përdor inteligjencën artificiale për të analizuar se sa dëme po shkaktojnë bombat ruse në Ukrainë.

Sipas Forbes, Scale AI, kompania e Wang, e krijuar gjashtë vite më parë, me bazë në San Francisko ka tashmë tre kontrata me vlerë 110 milionë dollarë për të ndihmuar Forcat Ajrore dhe Ushtrinë Amerikane të përdorin inteligjencën artificiale (AI).

Teknologjia e Scale AI punon shumë më shpejt se analistët njerëzorë për të ekzaminuar imazhet satelitore dhe është e dobishme jo vetëm për ushtrinë. Mbi 300 kompani, si Flexport dhe General Motors, përdorin Scale për të ndihmuar në marrjen e informacionit nga të dhënat e papërpunuara, si p.sh., pamjet e papërpunuara nga makinat që drejtojnë vetë ose miliona dokumente.

Çdo industri mbështetet në sasi të mëdha të dhënash. Qëllimi ynë është t'i ndihmojmë ata të zhbllokojnë potencialin e të dhënave dhe të mbushin bizneset e tyre me AI."- tha Alexandr Wang për Forbes. 

Ai e kishte nisur kompaninë në moshën 19-vjeçare dhe tani, pas një raundi financimi prej 325 milionë dollarësh vitin e kaluar, e vlerësoi Scale AI në 7.3 miliardë dollarë, thuhej në raportin e Forbes. Në të, aksionet e vlerësuara prej 15 për qind të Wang-ut kap vlerën e rreth 1 miliard dollarë, duke e bërë atë miliarderin më të ri në botë të bërë vetë.

Prindërit e Wang ishin fizikanë dhe punonin në projekte armësh për ushtrinë amerikane. Kur ishte në shkollë, ai kishte marrë kodimin në Quora, kur takoi Lucy Guo dhe më vonë vazhdoi të krijoi Scale AI me të.

 "U thashë prindërve të mi se do të ishte një gjë që do ta bëja për verën. Natyrisht, nuk u ktheva kurrë në shkollë."-përfundoi ai.

(d.a/dosja.al)

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 29 mars

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS