LIVE UPDATES
Bota

Debati në Britani, vathët fake të Truss, këpucët Prada të Sunak dhe ekonomia dominuan "betejën" e parë

Sipas një raporti të Daily Mail, fituesja e debatit të djeshëm ishte Liz Truss, ndërsa një sondazh i Opinium tregon se rivalët e brendshëm partiakë ishin pothuajse të barabartë, me Sunak që kryeson me vetëm një pikë (39%) ndaj Truss (38%).

26 Korrik 2022, 12:03 Nga d.a.
Debati në Britani, vathët fake të Truss, këpucët Prada
Sunak dhe Truss

BRITANI- Këpucët Prada të ish-ministrit të financave Rishi Sunak, vathët fallco të Sekretares së Jashtme Liz Truss, ekonomia dhe Kina ishin temat që dominuan betejën e parë mediatike mes dy rivalëve të brendshëm partiak për udhëheqjen konservatore.

Siç komenton shtypi britanik, shumë raporte flasin për një “luftë klasash” që shpërtheu mes dy gladiatorëve gjatë telefight-it të BBC-së. Sunak dhe Truss 'kryqëzuan' shpatat mbi ekonominë, marrëdhëniet e Britanisë me Kinën, por edhe në zgjedhjet e tyre të veshjeve: Liz Truss u komentua për vendosjen e vathëve fallco, me vlerë vetëm 4.50 paund, ndërsa ish-ministri i financave mbante këpucë Prada 450 paund.

Sipas një raporti të Daily Mail, fituesja e debatit të djeshëm ishte Liz Truss, ndërsa një sondazh i Opinium tregon se rivalët e brendshëm partiakë ishin pothuajse të barabartë, me Sunak që kryeson me vetëm një pikë (39%) ndaj Truss (38%).

Debati i BBC u pasua nga një seri sulmesh personale me Rishi Sunak që u sulmua për veshjet e tij të shtrenjta dhe pasurinë e tij dhe Liz Truss u akuzua se ishte "analfabete financiarisht" dhe iu kujtua se ajo ishte te personat që donin qëndrimin e Britanisë në BE.

Përleshja filloi me 'dy gladiatorët që gjuanin shigjeta' kundër njëri-tjetrit për uljen e taksave dhe inflacionin me ish-ministrin e financave duke argumentuar se nuk kishte asgjë "konservatore" në lidhje me qëndrimet e sekretares së jashtme për ekonominë, të cilave ata nuk do t'i jepnin "absolutisht asnjë shans" konservatorëve për të fituar zgjedhjet e ardhshme.

Liz Truss, nga ana e saj, tha se Sunak do ta çonte Britaninë në recesion dhe e akuzoi atë për parashikime "të zymta" ekonomike dhe rritjen e taksave në nivelin më të lartë në shtatë dekada. Sunak, i cili është para rivales së tij në sondazhe dhe po përpiqet dëshpërimisht të fitojë terren në mbështetjen e anëtarëve konservatorë që shkojnë në zgjedhje më 5 gusht, u përpoq të 'godiste' rivalen e tij.

Ai gjithashtu argumentoi se rritja e taksave ishte e nevojshme për shkak të shpenzimeve të paprecedentë të qeverisë për të mbajtur në këmbë ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar gjatë pandemisë, por Truss kundërshtoi se asnjë vend tjetër nuk kishte rritur taksat dhe kritikoi Sunak se nuk kishte një plan për zhvillimin e ekonomisë.

rishi sunak lizz truss

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra