LIVE UPDATES
Bota

"New York Times" ANALIZON me pika, shkruan për Charles McGonigal: Si e rekrutoi oligarku rus agjentin që iu vu pas

Sipas një investigimi të "NYT", e gjitha nisi kur FBI nisi të hetojë rreth oligarkut rus të aluminit, miliarderit Oleg Deripaska, por agjenti që iu vu pas për ta ndjekur oligarkut rus, Charles McGonigal, përfundoi duke bashkëpunuar me të. 

29 Janar 2023, 15:45 Nga k.m.
"New York Times" ANALIZON me pika, shkruan për Charles McGonigal:
Charles McGonigal and Oleg Deripaska

SHBA- FBI është përpjekur të rekrutojë miliarderin Oleg Deripaska, një oligark rus i aluminit, si informator, por në vend të kësaj, një nga agjentët e tyre kryesorë, Charles McGonigal përfundoi duke punuar për të. Kështu pretendon "New York Times". Sipas një investigimi të "NYT", e gjitha nisi kur FBI nisi të hetojë rreth oligarkut rus të aluminit, miliarderit Oleg Deripaska, por agjenti që iu vu pas për ta ndjekur oligarkut rus, Charles McGonigal, përfundoi duke bashkëpunuar me të. 

"Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhattan-it që McGonigal punonte për Deripaska kur ishte ende i punësuar në FBI. Megjithatë, rasti – dhe një padi paralele në Uashington që e akuzoi McGonigal për marrjen e të paktën 225,000 dollarëve pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci – ka ngritur pikëpyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë ai,"-shkruhet ndër të tjera në artikull. 

ARTIKULLI I PLOTË:

Byroja e Hetimit u përpoq të hetonte Oleg Deripaskan, por një nga agjentët e saj kryesorë mund të ketë përfunduar duke punuar për të. Miliarderi rus Oleg Deripaska ka punësuar një ushtri të vogël lobistësh, avokatësh, konsulentësh dhe fiksuesish për të mbrojtur biznesin dhe interesat e tij personale. Byroja Federale e Hetimit u përpoq të rekrutonte Oleg V. Deripaska, një miliarder rus, si informator, me shpresën se mund të hidhte dritë mbi krimin e organizuar dhe, ndërhyrjet në zgjedhje.

Një dekadë më vonë, Deripaska mund të ketë "kthyer pllakën" ndaj FBI: Prokurorët thonë se oligarku rekrutoi një nga hetuesit kryesorë të FBI, pikërisht kur doli në pension, për të kryer një punë që sipas tyre shkelte sanksionet e SHBA. Akuzat e zbuluara këtë javë kundër Charles McGonigal – i cili drejtonte njësinë e kundërzbulimit në zyrën në terren të byrosë në Nju Jork dhe hetonte oligarkët rusë, duke përfshirë Deripaskan, sipas aktakuzës – treguan shtrirjen e shtrirjes së oligarkut në nivelet më të larta të pushtetit të SHBA.

Nuk ka asnjë tregues në aktakuzën e Manhattan-it që McGonigal punonte për Deripaska kur ishte ende i punësuar në FBI. Megjithatë, rasti – dhe një padi paralele në Uashington që e akuzoi McGonigal për marrjen e të paktën 225,000 dollarëve pagesa sekrete nga një ish-punonjës i një shërbimi inteligjent shqiptar ndërsa ishte ende në agjenci – ka ngritur pikëpyetje se sa i kompromentuar mund të ketë qenë ai.

Deripaska, një manjat rus, kishte qenë në radarin e autoriteteve amerikane për vite me radhë dhe aktualisht është sanksionuar pasi njihej si aleat i presidentit rus Vladimir Putin. Departamenti i Thesarit, gjithashtu raportoi se ai kishte lidhje me krimin e organizuar.

"Deripaska është një njeri i njohur për këdo që ndjek Rusinë dhe zhvillimet atje,"- tha Daniel Fried, një ish-ambasador i SHBA në Poloni dhe një ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit që ndihmoi në krijimin e sanksioneve kundër Rusisë.

Implikimet e akuzave kundër McGonigal janë alarmante, tha Fried.

“Në një kuptim më të gjerë, duket se sugjeron se ndikimi korruptues i oligarkëve rusë, paratë, është real.”

Në një deklaratë, një zëdhënëse e Deripaskas, Larisa Belyaeva, tha se ai nuk e punësoi McGonigal për asnjë qëllim dhe se ai kurrë nuk ka qenë i afërt me Putinin. Ndërsa avokati i McGonigal nuk ka komentuar asgjë. Për vite me radhë, Deripaska, 55 vjeç, kishte punësuar një ushtri të vogël lobistësh, avokatësh, konsulentësh dhe fiksuesish për të mbrojtur biznesin dhe interesat e tij personale dhe për të lehtësuar aksesin e tij në vendet perëndimore.

Megjithatë, muajt e fundit, prokurorët federalë në Nju Jork kanë akuzuar disa nga ata përfaqësues në padi që i akuzojnë ata për një sërë shkeljesh të sanksioneve. Deripaska u padit vetë vjeshtën e kaluar, me autoritetet që thanë se ai kishte planifikuar që e dashura e tij të lindte fëmijën e tyre në Shtetet e Bashkuara. Në atë kohë, autoritetet amerikane thanë se ai nuk ishte arrestuar dhe konsiderohej i arratisur.

Deripaska u bë i pasur duke mbizotëruar ndaj rivalëve dhe partnerëve në vitet 1990, kur rusët e lidhur mirë konkurruan për kontrollin mbi burimet shtetërore në prag të rënies së Bashkimit Sovjetik. Ai fitoi një reputacion si i pamëshirshëm.

Ai gjithashtu krijoi lidhje me figura të fuqishme, veçanërisht në Britani. Ai kaloi vite duke u përpjekur për të blerë respekt dhe besueshmëri në Shtetet e Bashkuara, Londër dhe gjetkë – duke pritur parti në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, duke punësuar ish-zyrtarë të lartë amerikanë si lobistë dhe duke u ballafaquar me figura të fuqishme politike britanike.

Administratat e njëpasnjëshme në Uashington u përpoqën të kufizonin aftësinë e tij për të udhëtuar në Shtetet e Bashkuara, pavarësisht ndërmjetësimeve personale nga Putin. FBI kontrolloi shtëpitë miliona dollarëshe të Deripaskas në vitin 2021, si pjesë e hetimit nëse ai kishte shkelur sanksionet e vendosura ndaj tij. Deripaska u rikthye në vëmendje më të gjerë të publikut në Shtetet e Bashkuara rreth zgjedhjeve të vitit 2016, sepse ai kishte punësuar Paul Manafort, kryetar i dikurshëm i fushatës së Donald Trump, si këshilltar.

Përafërsisht nga viti 2014 deri në vitin 2016, F.B.I. u përpoq ta gjykonte Deripaskan si një informator potencial, duke kërkuar informacion mbi krimin e organizuar rus dhe për ndihmën e mundshme ruse për fushatën e Trump, raportoi The Neë York Times në 2018. Në një moment, agjentët u shfaqën në dhomën e zotit Deripaska në shtëpi në Nju Jork dhe i bëri presion për Manafortin dhe nëse ai kishte shërbyer si një lidhje midis fushatës së Trump dhe Kremlinit. (Ai u tha atyre se teoria ishte "e pahijshme.")

Sipas aktakuzës, në vitin 2018, McGonigal shqyrtoi një "listë të klasifikuar në atë kohë të oligarkëve me lidhje të ngushta me Kremlinin", të cilët po konsideroheshin për sanksione.

“Që të paktën që nga viti 2016, Rusia ka qenë fokusi qendror i kundërzbulimit të FBI dhe qeverisë së SHBA-së,”-tha Brandon L. Van Grack, një avokat në praktikën private, i cili ishte prokuror për hetimin e Robert S. Mueller III për përpjekjet e Rusisë për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016.

"Ky ish-agjent ishte po aq i vetëdijshëm për këtë shqetësim sa çdokush në FBI."

Në prill 2018, administrata Trump njoftoi sanksione ndaj 7 oligarkëve dhe kompanive që ata zotëronin ose kontrollonin si ndëshkim për ndërhyrjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016, aneksimin e Krimesë në 2014 dhe akte të tjera.

Deripaska dhe kompania e tij, Rusal, ishin mes tyre. Në njoftimin e sanksioneve, zyrtarët e Thesarit të SHBA cituan lidhjet e Deripaskas me një zyrtar të lartë rus dhe punën e tij në sektorin energjetik të Rusisë. Autoritetet thanë se ai ishte hetuar për pastrim parash dhe ishte akuzuar për kërcënimin e rivalëve të biznesit, përgjimin e paligjshëm të një zyrtari qeveritar dhe pjesëmarrjen në zhvatje dhe shantazh. Ata cituan gjithashtu akuza se Deripaska kishte korruptuar një zyrtar qeveritar, kishte urdhëruar vrasjen e një biznesmeni dhe kishte lidhje me krimin e organizuar rus.

Deripaska mohoi akuzat, të cilat aleatët e tij kanë thënë se janë ndëshkim për refuzimin e bashkëpunimit me autoritetet amerikane.

(Në vitin 2019, administrata Trump hoqi sanksionet kundër kompanive të Deripaskas sipas një marrëveshjeje që synonte të zvogëlonte kontrollin dhe pronësinë e tij, megjithëse një dokument konfidencial tregoi se marrëveshja mund të ketë qenë më pak ndëshkuese sesa reklamohej.)

Për Deripaskan, sanksionet përfaqësonin jo vetëm një kërcënim ekzistencial për biznesin e tij, por një refuzim të imazhit të ndërmjetësit të pushtetit kozmopolit që ai kishte kërkuar prej kohësh të projektonte në Perëndim.

Deripaska u kundërpërgjigj, duke kërkuar të zhbëjë sanksionet ose të pakësohej efekti i tyre potencialisht vdekjeprurës në bizneset e tij.

The Times raportoi në fund të 2018 se një përpjekje e fshehtë lobimi nga ekipi i tij i avokatëve, konsulentëve, bankierëve dhe aleatëve të lidhur mirë kishte bërë "përparim të konsiderueshëm", duke përfshirë shtyrje të sanksioneve.

“Një nga rreziqet dhe rreziqet e sanksionimit të njerëzve të pasur është se ata janë më të pozicionuar për të luftuar”, tha Carlton Greene, një ekspert ndërkombëtar për sanksionet dhe pastrimin e parave.

Nuk është e qartë nga aktakuza se si McGonigal hyri në radarin e Deripaskas.

Sipas aktakuzës kundër McGonigal, ndërsa ai ishte ende duke punuar për byronë në vitin 2018, Sergey Shestakov - një ish-diplomat sovjetik dhe rus dhe përkthyes i cili gjithashtu u akuzua në këtë rast - e prezantoi McGonigal me email me një punonjës të Deripaskas. Ai person u identifikua në akuza si Agjenti-1 dhe u përshkrua si një ish-diplomat sovjetik dhe i Federatës Ruse.

Sipas aktakuzës, Shestakov i kërkoi McGonigal të ndihmonte vajzën e Agent-1, një studente kolegji, të fitonte një stazh në Departamentin e Policisë së Nju Jorkut në fushën e antiterrorizmit, mbledhjes së inteligjencës, etj. Aktakuza thotë se McGonigal pranoi ta ndihmonte vajzën.

Në vitin 2019, pas daljes në pension, McGonigal prezantoi agjentin e Deripaskas në një firmë ligjore ndërkombëtare në Manhatan për të ndihmuar oligarkun rus që t'i hiqeshin sanksionet. Gjatë negociatave, McGonigal u takua me Deripaskan në Londër dhe Vjenë.

Në pranverën e vitit 2021, Agent-1 filloi negociatat me McGonigal për të punuar drejtpërdrejt për Deripaskan, pa firmën ligjore. Ai donte që McGonigal të hetonte një rival. Midis gushtit dhe nëntorit 2021, thonë prokurorët, Deripaska bëri pagesa për Shestakov dhe McGonigal nga një bankë ruse përmes llogarive në Qipro dhe Nju Xhersi. Në tetor të atij viti, agjentët e FBI kontrolluan shtëpitë e Deripaskas në Neë York City dhe ëashington. Më 21 nëntor 2021, agjentët sekuestruan pajisjet elektronike të Shestakov dhe McGonigal.

Marrë dhe përkthyer nga Neë York Times

charles mcgonigal oleg deripaska

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave