LIVE UPDATES
Bota

Ndryshimet në qeveri dhe kontaktet e para/ ANALIZA: Një epokë e re për marrëdhëniet Erdogan-Perëndim

Tregues tjetër i përpjekjes së Erdoganit për të dërguar një mesazh të shoqëruar me një premtim ndryshimi është fakti se 16 ministra kanë ndryshuar që nga qeveria e mëparshme. Nga kabineti i mëparshëm mbetën vetëm dy ministra: Ministri i Turizmit dhe Kulturës Mehmet Nuri Ersoy dhe Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca.Mënyra se si menaxhohet politika ekonomike pritet të jetë e një rëndësie vendimtare, pasi Erdogan mund të zgjedhë një narrativë të re, më moderne në vend që të premtojë pasurim nga burimet energjetike.

5 Qershor 2023, 09:22 Nga f.i
Ndryshimet në qeveri dhe kontaktet e para/ ANALIZA: Një epokë e
Rexhep Tajip Erdogan

TURQI- Në ceremonin e betimit pasi, fitoi mandatin e tretë 5-vjeçar në krye të shtetit Turk, Rexhep Tajip Erdogan në prani të ministrave të rinj të jashtëm dhe të mbrojtjes, zhvilloi një takim me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stotlenbeg ku u ngrit dhe çështja e anëtarësimit të Suedisë në Aleancë.

Spekulimet për mandatin e ri të Erdoganit janë të shumta dhe "kthesa e parë" në lidhje me marrëdhëniet e Perëndimit ishte dakortësia për fillimin e bsedimeve të antarësimit të Suedisë në NATO. Takimi trepalësh me Suedinë dhe Finlandën, do të mbahet më 12 qershor, pasi Ankaraja prej 13 muajsh e pengon Suedinë të anëtarësohet në NATO, duke e akuzuar atë se ka pritur luftëtarë në territorin e saj, shkruan Protothema.

Në të njëjtën kohë, mbetet për t'u parë nëse vlerësimet fillestare të mediave ndërkombëtare për rrëshqitjen e re të Turqisë drejt autokracisë do të konfirmohen apo do të mohohen. Pyetja nëse Erdogan do të nxjerrë nga "sirtari" axhendën thellësisht islamike mbetet për t'u përgjigjur dhe është vetëm çështje kohe të vërtetohet nëse do të ketë një flirt më intensiv me vlerat e komunitetit perëndimor.

Tregues tjetër i përpjekjes së Erdoganit për të dërguar një mesazh të shoqëruar me një premtim ndryshimi është fakti se 16 ministra kanë ndryshuar që nga qeveria e mëparshme. Nga kabineti i mëparshëm mbetën vetëm dy ministra: Ministri i Turizmit dhe Kulturës Mehmet Nuri Ersoy dhe Ministri i Shëndetësisë Fahrettin Koca.

Mënyra se si menaxhohet politika ekonomike pritet të jetë e një rëndësie vendimtare, pasi Erdogan mund të zgjedhë një narrativë të re, më moderne në vend që të premtojë pasurim nga burimet energjetike. Për këtë arsye, zgjedhja e Mehmet Simshekut nuk mund të kalonte pa koment. Me një karrierë në bankat më të njohura në Perëndim, ai hap një hendek për një ndryshim të mundshëm në politikën e normave të interesit në mes të inflacionit të lartë. Nëse Erdogan vazhdon të ulë normat e interesit në vend që t'i rrisë ato, nervozizmi në tregje ka të ngjarë të vazhdojë.

Në frontin e politikës së jashtme, analistët shpresojnë për një formë zhvendosjeje nga pozicionet e vijës së ashpër, pasi ish-shefi i inteligjencës turke Hakan Fidan shihet si shumë i trajnuar në marrëdhëniet ndërkombëtare dhe evropiane, duke krijuar një zonë shprese për të shmangur lëvizjet e mprehta të papritura.

rexhep tajip erdogan

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN