LIVE UPDATES
Bota

Ndaloi trenin jashtë orarit, ministri i Bujqësisë në Itali vihet në qendër të kritikave nga opozita

Nga Partia Demokratike e qendrës së majtë u nënvizua se ministri nuk mund t'i kthejë trenat italianë në makinën e tij private dhe se lajmi për ndalimin e paplanifikuar në Campino është një shenjë arrogance dhe është një shuplakë për të gjithë italianët dhe qytetarët që udhëtonin me të njëjtin tren.

22 Nëntor 2023, 21:34 Nga A.TH
Ndaloi trenin jashtë orarit, ministri i Bujqësisë në Itali
Meloni dhe Francesco Lollobrigida

ITALI- Ministri i Bujqësisë në qeverinë e Georgia Melonit është vënë në qendër të kritikave nga opozita. Francesco Lollobrigida është konsideruar si arrogant, pasi i kërkoi punonjësit të trenit me të cilin po udhëtonte që të ndalonte pa shkuar në stacion dhe jo në orarin e duhur. Ministri po shkontë në një aktivitet, por treni ishte me vonesë dhe ai kërkoi që të zbresë shumë afër aeroportit të Romës, Fiuminçino.

Sipas shtypit italian, Francesco Lolobrigida ka hipur të martën, në një tren që udhëtonte nga Torino për në Salerno. Pranë Napolit, ministri i bujqësisë i kërkoi shoferit të trenit të bënte një ndalesë të paplanifikuar në aeroportin e dytë më të madh të Romës, Campino, në mënyrë që të mund të zbriste dhe të vazhdonte udhëtimin e tij me një makinë kompanie. Kërkesa e ministrit, u plotësua.

Lajmi bëri xhirron e rrjetit dhe shkaktoi një reagim të fortë nga forcat opozitare italiane. Nga Partia Demokratike e qendrës së majtë u nënvizua se ministri nuk mund t'i kthejë trenat italianë në makinën e tij private dhe se lajmi për ndalimin e paplanifikuar në Campino është një shenjë arrogance dhe është një shuplakë për të gjithë italianët dhe qytetarët që udhëtonin me të njëjtin tren. Sipas ish-kryeministrit Matteo Renzi, ky është një shpërdorim i paprecedentë i pushtetit dhe nëse lajmi konfirmohet zyrtarisht, duhet të kërkohet dorëheqja e ministrit.

Presidenti i Lëvizjes Pesë Yjet dhe ish-kryeministri Giuseppe Conte theksoi se ky është një mesazh shumë i gabuar i politikës për çdo qytetar, në një fazë shkurtimesh dhe politikash të rrepta fiskale. Duke iu përgjigjur kritikave, Tommaso Fotti, përfaqësues në parlament i partisë "Vëllezërit e Italisë" të Melonit, theksoi se Lollobrigida donte me çdo kusht të mund të merrte pjesë në një iniciativë kundër mafies në jug italian. Në fund ai shtoi se në kohën kur ishte kryeministër, Renci e kishte përdorur avionin qeveritar për punët e tij personale. Lollobrigida është i njohur edhe si kunati i kryeministres italiane pasi është i martuar me motrën e saj, Arjana Meloni.

georgia meloni francesco lollobrigida

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet