LIVE UPDATES
Bota

Vrasja e SHEKULLIT/ Ndërtesa ku u vra Kennedy do të kthehet në muze si objekt kujtese

Jeffrey Engel, profesor i historisë në Universitetin Metodist Jugor në Dallas, thotë se udhëheqësit e komunitetit luftuan për një kohë të gjatë për të balancuar realitetin e vrasjes së Presidentit John F. Kennedy me mënyrën se si ngjarja ndikoi negativisht tek qyteti.

22 Nëntor 2023, 20:13 Nga h.k
Vrasja e SHEKULLIT/ Ndërtesa ku u vra Kennedy do të kthehet në
Kennedy

SHBA-60 vjet më parë, më 22 nëntor në Dallas të Teksasit u vra Presidenti John Kennedy. Komisioni Warren, i ngritur për të hetuar atentatin ndaj presidentit, arriti në përfundimin se Lee Harvey Oswald, punonjës në ndërtesën e librarisë, qëlloi nga një dritare e katit të gjashtë dhe plagosi për vdekje Presidentin Kennedy. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Kane Farabaugh, me gjithë përpjekjet e shumta për dekada me radhë për ta rrëzuar ndërtesën, struktura e vjetër është tjetërsuar në një muze për tragjedinë dhe objekt kujtese për Presidentin Kennedy.

Ka qenë një çështje vërtetë e datueshme për një kohë të gjatë se çfarë duhet bërë me këtë objekt”.

Jeffrey Engel, profesor i historisë në Universitetin Metodist Jugor në Dallas, thotë se udhëheqësit e komunitetit luftuan për një kohë të gjatë për të balancuar realitetin e vrasjes së Presidentit John F. Kennedy me mënyrën se si ngjarja ndikoi negativisht tek qyteti.

Në mendjet e amerikanëve Dallasi u bë sinonim i vrasjes së Presidentit Kennedy. Në skenën politike kombëtare Dallasi njihej si një qytet i urryer dhe i errët”, thotë profesori Engel.

Ishte një cilësim i padrejtë, por mbeti si një re e errët për dekada mbi këtë komunitet”.

Stephen Fagin është kurator i Muzeut të Katit të Gjashtë, i cili tani zë katin e gjashtë në ish-librarinë prej nga ku, thonë hetuesit, Lee Harvey Oswald qëlloi ndaj Presidentit Kennedy.

Ky është një institucion historik që eksploron jetën, vdekjen dhe trashëgiminë e Presidentit Kennedy, si dhe historinë e kulturën e gjerë të viteve 1960”, thotë kuratori Fagin.

Muzeu i Katit të Gjashtë u hap në vitin 1989 pranë sheshit Dealey dhe u bë shpejt një destinacion i rëndësishëm turistik.

Sheshi Dealey zë vendin e dytë në shtetin e Teksasit pas Alamos për nga numri i vizitorëve”, thotë Jeffrey Engel, profesor i historisë në Universitetin Metodist Jugor.

“Ka vende që janë njollosur nga dhuna dhe tragjedia. Sheshi Dealey është një prej tyre, ‘Pearl Harbor’ apo vendi ku dikur ngrihej Qendra Botërore e Tregtisë. Ato na krijojnë mundësinë për t’i kujtuar siç duhet ngjarjet që ndodhen aty”, thotë kuratori Fagin.

Ai thotë se Muzeu i Katit të Gjashtë nuk nxjerr konkluzione përfundimtare rreth asaj që ndodhi saktësisht në Dallas në nëntor të vitit 1963.

Vrasja, si shumë gjëra të tjera, është një temë shumë e debatuar. Turistët vijnë këtu pavarësisht nëse mendojnë se Lee Harvey Oswald veproi i vetëm apo nëse ishte komplot”, thotë zoti Fagin.

“Nuk janë të paktë ata që u besojnë teorive të ndryshme mbi vrasjen e Presidentit Kennedy. Ka nga ata vizitorë që mendojnë se mund të dalin me idetë e veta pasi e kanë parë me sytë e tyre vendin e ngjarjes”, thotë profesori Engel.

“Mund të intrigoheni nga nuancat e atentatit, pyetjet e vazhdueshme mbi trajektoret e plumbave dhe provat mjekësore. Por në fund të ditës këtu u vra një president. Sheshi Dealey është simbol i shpresës dhe premtimit të paplotësuar që përfaqësonte John Kennedy”, thotë kuratori Fagin.

Muzeu nuk është thjesht një seri ekspozitash, por edhe një arkiv. Disa nga pamjet filmike të atentatit ruhen dhe licencohen nga muzeu, po ashtu edhe dëshmitë e marra nga të pranishmit e turmës si dhe figura të rëndësishme të ngjarjeve.

Të gjitha këto e pasurojnë muzeun duke sjellë një perspektivë historike për vrasjen e shekullit të 20-të.
“Ky muze ka luajtur një rol kyç në ndihmën e këtij komuniteti që të dëbojë demonët e fundit të mbetur nga viti 1963”, thotë kuratori Fagin. Mbi 300,000 vizitorë në vit nga 133 vende të botës e frekuentojnë këtë muze./VOA

vrasja e kennedy-it

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët