LIVE UPDATES
Bota

Moti i keq me fenomene ekstreme në Itali, FLET eksperti: Fajin e kanë superqelizat!

Këto të fundit janë fenomen tipik i Shteteve të Bashkuara, por që nga fundi i viteve 1990 janë përhapur edhe në Europë. 

25 Korrik 2023, 16:34 Nga k.m.
Moti i keq me fenomene ekstreme në Itali, FLET eksperti: Fajin e kanë
Foto ilustruese

ITALI- Lorenzo Tedici i iL.Meteo.it ka dhënë detaje lidhur me fenomenet e motit të keq që ka pushtuar Italinë por jo vetëm. Duke analizuar atë që po ndodh në Milano dhe në zonën e Lombardisë, Lorenzo Tedici ia vendos "fajin" të ashtuquajtuarave superqeliza. Këto të fundit janë fenomen tipik i Shteteve të Bashkuara, por që nga fundi i viteve 1990 janë përhapur edhe në Europë. 

INTERVISTA E PLOTË:

Tedici, çfarë po ndodh?

Lorenzo Tedici: Këto janë trashëgimitë e anticiklonit afrikan të këtyre javëve. Së pari Cerberi dhe më pas Karoni.

Çfarë do të thotë?

Lorenzo Tedici: Që nga 6 korriku, këto anticiklone të vendosura mbi Sahara dhe Magreb kanë sjellë shumë nxehtësi dhe lagështi edhe në Italinë veriore. Këto faza shumë të nxehta gjenerojnë energji që ngrihet dhe grumbullohet në qiell. Këtu bie në kontakt me ajrin e ftohtë, i cili kur zbret, mbart me vete breshërin dhe krijon ato erëra horizontale përgjegjëse, për shembull, për rënien e pemëve. Këto janë superqeliza, një fenomen gjithnjë e më i përhapur nga fundi i viteve 1990 e në vazhdim.

Çfarë janë supercells?

Lorenzo Tedici: Ata janë ciklone të vegjël. Brenda, ajri pëson zhvendosje deri në 120/150 km/h. Karakteristika është se qielli bëhet i errët, sepse janë aq të gjera sa mbulojnë deri në horizont. Ata gjithashtu arrijnë në 50/60 km. Një stuhi normale zakonisht ka një rreze prej 1 km dhe rigjenerohet në të tjerat. Janë shumë qeliza të vogla.

Dhe zgjasin shumë pak?

Lorenzo Tedici: Po, 15/30 minuta, por më pas ata lëvizin. Nuk mbarojnë. Ata janë tipikë për Shtetet e Bashkuara.

Kur do të bëhet më mirë?

Lorenzo Tedici: Nga e mërkura presim mot të kthjellët për të paktën një javë.

Po pjesa tjetër e verës?

Lorenzo Tedici: Gushti premton të jetë i qetë, me temperatura ndërmjet 32 ​​dhe 33 gradë. Valët e fundit të të nxehtit mund të mbërrijnë mes datës 7 dhe 17 të muajit të ardhshëm, ndaj është e mundur që të grumbullohet më shumë energji e aftë për të gjeneruar superqeliza. Atëherë ditët do të jenë më të shkurtra dhe dielli do të perëndojë më herët. Por duhet thënë se për momentin mund të mbështetemi vetëm në parashikimet nënsezonale. Ka mbetur edhe pak kohë”

Masa paraprake?

Lorenzo Tedici: Me ardhjen e superqelizave, qielli fillon të errësohet disa minuta më parë. Ajri i ngrohtë dhe era e fortë janë tregues të ardhjes së stuhisë. Ju duhet të kërkoni strehë./corriere.it

itali moti i keq ne itali lorenzo tedici

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren