LIVE UPDATES
Bota

Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos, 'jehonë' në mediat ndërkombëtare: Greqia po jeton një ferr

Mediat po fokusohen edhe tek vala e tretë e të nxehtit që po pushton Greqinë dhe që po i çon temperaturat mbi 40 gradë ndërsa evakuimet vazhdojnë. ëashington Post nga ana e saj shkruan se avioni i Forcave Ajrore Greke është rrëzuar, ndërsa operacionet e evakuimit po përparojnë në të gjithë Greqinë.

25 Korrik 2023, 16:28 Nga a.l
Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos,
Rrëzohet helikopteri në Karystos

GREQI- Incidenti tronditës i regjistruar mesditën e sotme në Greqi, me rënien e helikopterit Canadair, tip CL-215, me dy pilotë brenda, në zonën e Platanistos Karystos është bërë jehonë në mediat ndërkombëtare. 

"Një avion zjarrfikës u rrëzua në Greqinë jugore, ndërkohë që autoritetet po luftojnë për të kontrolluar frontet e zjarrit në vend në mes të vapës së fortë ", raporton agjencia e lajmeve Associated Press , e cila thekson se një shpërthim ka ndodhur menjëherë pas rrëzimit. 

Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos,
Associated Press

Mediat po fokusohen edhe tek vala e tretë e të nxehtit që po pushton Greqinë dhe që po i çon temperaturat mbi 40 gradë ndërsa evakuimet vazhdojnë. ëashington Post nga ana e saj shkruan se avioni i Forcave Ajrore Greke është rrëzuar, ndërsa operacionet e evakuimit po përparojnë në të gjithë Greqinë.

“Aeroplani që luftonte flakët u rrëzua në Evia jugore. Dy persona ishin ekuipazhi i Canadair”, nënvizon BBC. 

Ngjarja e frikshme raportohet edhe nga rrjeti britanik Skyneës, i cili shkruan se avioni ka rënë në një luginë në Karystos, ndërkohë që puna e fikjes së zjarrfikësve po vazhdon.

Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos,
Sky Neës

Gjatë shuarjes së zjarrit në pyll në zonën e Karystos në Evia, një avion zjarrfikës është rrëzuar, shkruan gazeta Bild në faqen e saj .

Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos,
Gazeta Bild

Duhet të theksohet se sipas raportit, në bordin e avionit ndodheshin dy pilotë. Rënia e Canadair ka ndodhur në malet e Karystos, ku një zjarr ka ndezur që nga e diela. 

Ngjarja e veçantë përmendet edhe nga shtypi turk. “Greqia po kalon ferr: Një avion zjarrfikës u rrëzua ”, shkruan Hurriyet. 

Rrëzimi i helikopterit me dy pilotë në Karystos,
media truke Hurriyet

Rrjeti turk vë në dukje gjithashtu se Greqia po lufton me zjarret në pyje, të cilat u shkaktuan nga një valë e fortë të nxehti dhe u përhapën nga erërat e forta.

zjarr ne greqi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni