LIVE UPDATES
Bota

Mes mosmarrëveshjeve diplomatike, Sanchez zhvillon bisedë telefonike me ministrin e kabinetit izraelit

Por Sanchez, duke folur vetëm disa orë pasi Izraeli rifilloi sulmet e tij në Gaza, gjithashtu mbështeti deklaratat e mëparshme se Izraeli duhet të pajtohet me ligjin ndërkombëtar humanitar.

1 Dhjetor 2023, 17:43 Nga r.ll
Mes mosmarrëveshjeve diplomatike, Sanchez zhvillon bisedë telefonike
pedro sanchez

MADRID- Në mes të një mosmarrëveshjeje diplomatike në rritje mes Spanjës dhe Izraelit, kryeministri spanjoll, Pedro Sanchez, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me ministrin e kabinetit izraelit, Benny Gantz.

“Edhe një herë, dënova sulmet terroriste të Hamasit më 7 tetor”, postoi Sanchez në X, duke shtuar se Spanja shpreson për lirimin e të gjithë pengjeve.

Por Sanchez, duke folur vetëm disa orë pasi Izraeli rifilloi sulmet e tij në Gaza, gjithashtu mbështeti deklaratat e mëparshme se Izraeli duhet të pajtohet me ligjin ndërkombëtar humanitar.

Rikonfirmova se Spanja e konsideron të papranushme numrin e vdekjeve të civilëve në Gaza, tha Sanchez.

Të enjten, Izraeli tërhoqi ambasadoren e tij në Spanjë, Rodica Radian, pasi ministri i Jashtëm izraelit Eli Cohen i quajti të neveritshme deklaratat Sanchez. Ky i fundit kishte thënë më herët në një intervistë se ai dyshonte se Izraeli ishte në përputhje me ligjin ndërkombëtar humanitar. Ai gjithashtu bëri thirrje që BE të njohë shtetin e Palestinës.

Qeveria spanjolle nuk i është përgjigjur publikisht lëvizjes së fundit të Izraelit, por, të premten, Sanchez tha se ai diskutoi marrëdhëniet dypalëshe me Gantz. Gantz, një ish-ministër i Mbrojtjes dhe një nga rivalët kryesorë politikë të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, u bë Ministër i Kabinetit të Luftës pas sulmeve të 7 tetorit.

Gantz tha se ai e informoi Sanchezin për luftën dhe zhvillimet, duke theksuar se Hamasi terrorist duhet të çmontohet në Gaza.

"Izraeli i kushton rëndësi të madhe shmangies së viktimave civile sa më shumë që të jetë e mundur," i tha Gantz gjithashtu Sanchez, sipas një deklarate në X. "Hamasi nga ana tjetër, vazhdon të kryejë krime të tmerrshme kundër njerëzimit si përdorimi i fëmijëve dhe grave si mburoja njerëzore për aktivitetet e saj terroriste”.

Tërheqja e ambasadorit spanjoll nga Tel Aviv ishte lëvizja më e fundit në një konflikt dypalësh në rritje. Qeveria spanjolle ka qenë një nga kritikët më të hapur evropianë të reagimit të Izraelit ndaj sulmeve të Hamasit.

pedro sanchez benny gantz

Sondazh

Poll

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat