LIVE UPDATES
Bota

Kremlini për Nord Stream 2: Nëse Gjermania ndërpret gazsjellësin, ne do të ndërmarrim veprime ligjore

Moska ka thënë se nuk mund të komentojë një artikull të revistës gjermane, por tha se nëse vendi do të ndërmerrte veprime konkrete, kjo do të ishte një çështje për t'u zgjidhur nga avokatët.

24 Qershor 2022, 16:24 Nga k.m.
Kremlini për Nord Stream 2: Nëse Gjermania ndërpret
Foto ilustruese

RUSIA- Ministria e Ekonomisë dhe Mbrojtjes së Klimës, Robert Hubeck po shqyrton shpronësimin e një pjese të sistemit të tubacionit të vendosur në tokën gjermane dhe shkëputjen e tij nga pjesa tjetër e tubacionit. Sipas mediave të huaja, Moska ka thënë se nuk mund të komentojë një artikull të revistës gjermane, por tha se nëse vendi do të ndërmerrte veprime konkrete, kjo do të ishte një çështje për t'u zgjidhur nga avokatët.

Më herët, ministri i Ekonomisë dhe Mbrojtjes së Klimës, Robert Hubeck foli për "planin e Putinit për të çmontuar vendin".

Ajo që po përjetojmë tani është më e rëndësishme se kriza e vitit 1973 dhe shkon më thellë. Ndalimi i gazit sot do të godiste ekonominë tonë gjithnjë e më shumë (...). Dhe ne nuk po flasim vetëm për ditë apo javë, po flasim për një kohë të gjatë,"-tha Habeck në një intervistë me Der Spiegel.

Për Gazpromin dhe investuesit e tjerë, Nord Stream 2 është një përparim i madh, megjithë faktin se përfundoi një viti e gjysmë vonesë. Certifikimi nga autoritetet gjermane është ende i nevojshëm për funksionimin e linjës. Pritet që monopolisti rus i gazit Gazprom të dërgojë sasitë e para të gazit natyror përmes gazsjellësit të ri në Gjermani në tetor, fillimisht duke përdorur linjën e përfunduar në qershor. Ndërkohë Gjermania ka reduktuar furnizimet në 25% të importeve totale, nga 35% para pushtimit.

moska nord stream 2

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë