LIVE UPDATES
Bota

Marrëveshja në Ohër jehonë në mediat e huaja: Pas dekadash, normalizohet situata mes Serbisë dhe Kosovës

'Abcnews.go.com' i ka kushtuar një shkrim takimit që zgjati për gati 10 orë.

19 Mars 2023, 08:33 Nga A.B
Marrëveshja në Ohër jehonë në mediat e huaja: Pas
Albin Kurti

SHBA-Udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë u pajtuan për zbatimin e Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve mes tyre, të mbështetur nga BE-ja. Borrell dhe Lajçak, dy përfaqësuesit e lartë të Bashkimit Evropian, ndërmjetësuan një takim maratonë midis kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit të Serbisë, Aleksander Vuçiç, takim që mund të rezultojë një prej bisedave më frytdhënëse mes dy liderëve në të gjithë këto vite. Ky takim bëri jehonë në mediat e huaja. Kështu 'Abcnews.go.com' i ka kushtuar një shkrim takimit që zgjati për gati 10 orë.

ARTIKULLI:

Udhëheqësit e Serbisë dhe Kosovës kanë rënë dakord paraprakisht se si të zbatojnë një plan të sponsorizuar nga Bashkimi Evropian për të normalizuar marrëdhëniet e tyre pas dekadash tensionesh midis dy armiqve ballkanikë të kohës së luftës, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell. 

Duke folur në një konferencë shtypi pas gati 12 orësh bisedimesh në resortin buzë liqenit të Maqedonisë së Veriut, Ohër, Borrell u tha gazetarëve se presidenti serb Aleksandar Vuçiç dhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti "kanë arritur një marrëveshje se si ta bëjnë këtë".

Ata ranë dakord muajin e kaluar për formulimin e një plani 11-pikësh të BE-së për normalizimin e marrëdhënieve pas luftës së fqinjëve 1998-1999 dhe shpalljes së pavarësisë së Kosovës nga Serbia në 2008.

“Objektivi sot ishte të biem dakord se si të zbatohej marrëveshja e pranuar në takimin e fundit të nivelit të lartë”, tha Borrell. "Kjo do të thotë hapa praktik se çfarë duhet bërë, kur, nga kush dhe si."

Të dy vendet shpresojnë të anëtarësohen në Bashkimin Evropian një ditë dhe atyre u është thënë se fillimisht duhet të përmirësojnë marrëdhëniet e tyre. Zgjidhja e mosmarrëveshjes midis Serbisë dhe Kosovës është bërë më e rëndësishme teksa lufta në Ukrainë është ndezur dhe frika rritet se Rusia mund të përpiqet të nxisë destabilitetin në Ballkanin e paqëndrueshëm, ku ajo ka ndikim historik.

Borrell tha se pavarësisht faktit se në fillim të negociatave të së shtunës u propozua "një tekst më ambicioz" sesa ai që palët kanë pranuar, "ai do të bëhet pjesë integrale e rrugës së tyre përkatëse në Bashkimin Evropian".

“Palët nuk mund të arrinin një marrëveshje për këtë propozim më të detajuar,” tha Borrell. “Kosovës i mungonte fleksibiliteti në thelb (të marrëveshjes), ndërsa Serbia paraprakisht deklaroi parimin për të mos nënshkruar edhe pse janë të gatshme ta zbatojnë.

“Është e qartë se të dyja palët do të përfitojnë një përfitim të konsiderueshëm nga kjo marrëveshje, sepse dialogu nuk është vetëm për shkak të Kosovës dhe Serbisë... Ka të bëjë me stabilitetin, sigurinë dhe prosperitetin e të gjithë rajonit”, tha Borrell.

Plani i BE-së kërkon që të dy vendet të mbajnë marrëdhënie të mira fqinjësore dhe të njohin dokumentet zyrtare dhe simbolet kombëtare të njëri-tjetrit. Nëse zbatohet, do të parandalonte Beogradin nga bllokimi i përpjekjeve të Kosovës për të kërkuar anëtarësim në Kombet e Bashkuara dhe organizata të tjera ndërkombëtare.

Marrëveshja, e hartuar nga Franca dhe Gjermania dhe e mbështetur nga SHBA, nuk kërkon në mënyrë eksplicite njohje reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Edhe pse paraprakisht ra dakord për planin e BE-së të arritur muajin e kaluar, presidenti populist i Serbisë Vuçiç dukej se u tërhoq në disa nga pikat e tij pas presionit nga grupet e ekstremit të djathtë, të cilat e konsiderojnë Kosovën djepin e shtetit serb dhe fesë ortodokse.

Vuçiq tha të enjten se ai "nuk do të nënshkruajë asgjë" në takimin e Ohrit dhe më herët u zotua të mos e njohë kurrë Kosovën ose të lejojë anëtarësimin e saj në OKB. Ai përsëriti të shtunën se nuk e ka nënshkruar dokumentin e zbatimit edhe pse Kurti ka insistuar në të.

“Sot nuk ishte asnjë lloj dite D, por ishte një ditë e mirë,” tha Vuçiq. “Në muajt në vijim, ne po përballemi me detyra serioze dhe të vështira.”

Nga ana tjetër, Kurti u ankua se Vuçiç nuk e nënshkroi marrëveshjen e zbatimit të shtunën.

“Tani i takon BE-së që ta bëjë atë ndërkombëtarisht të detyrueshme”, tha Kurti.

Kosova është një provincë me shumicë shqiptare etnike ish-serbe. Lufta e viteve 1998-1999 shpërtheu kur shqiptarët etnikë separatistë u rebeluan kundër sundimit të Serbisë dhe Beogradi u përgjigj me një goditje brutale. Rreth 13,000 njerëz vdiqën, kryesisht shqiptarë etnikë. Në vitin 1999, një ndërhyrje ushtarake e NATO-s e detyroi Serbinë të tërhiqej nga territori. Kosova shpalli pavarësinë në vitin 2008.

Tensionet kanë zbehur që atëherë. Pavarësia e Kosovës është njohur nga shumë vende perëndimore. Por ajo kundërshtohet nga Beogradi me mbështetjen e Rusisë dhe Kinës. Bisedimet e ndërmjetësuara nga BE kanë bërë pak përparim në vitet e fundit.

Serbia ka mbajtur lidhje të ngushta me aleatin e saj tradicional sllav, Rusinë, pavarësisht luftës në Ukrainë, pjesërisht për shkak të kundërshtimit të Moskës ndaj pavarësisë së Kosovës dhe vetos së mundshme për anëtarësimin e saj në OKB në Këshillin e Sigurimit.

dialogu kosove-serbi

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it