LIVE UPDATES
Bota

Macron thyen heshtjen pas krizes parlamentare: Nuk mund të injoroj ndarjet

Kreu i shtetit iu drejtua kombit në TV live këtë mbrëmje tre ditë pasi humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare.

22 Qershor 2022, 22:15 Nga I.A
Macron thyen heshtjen pas krizes parlamentare: Nuk mund të injoroj ndarjet
Emmanuel Macron

FRANCË- Presidenti francez Emmanuel Macron theu sot heshtjen e tij për krizën parlamentare që ka përfshirë administratën e tij, duke sugjeruar se grupet e opozitës janë të gatshme të punojnë me të, por duke pranuar se ai nuk mund të injorojë bllokimin politik dhe ndarjet në vendin. 

Kreu i shtetit iu drejtua kombit në TV live këtë mbrëmje tre ditë pasi humbi shumicën në Asamblenë Kombëtare. Duke shprehur zhgënjimin e tij për rezultatin e zgjedhjeve parlamentare të së dielës kur koalicioni i tij Together ishte 44 vende nën shifrën e nevojshme prej 289 për një shumicë, Macron tha: Fatkeqësisht jo të gjithë dolën për të votuar dhe tani nuk mund të injoroj bllokimin politik dhe ndarjeve në vendin tonë. Frakturat janë shumë të qarta – në zonat tona të brendshme të qytetit dhe në zonat rurale. Ne kemi 577 vende në parlamentin tonë dhe tani duhet të bëjmë një zgjedhje se si do të formojmë shumicën. Unë shoh se vendi po kërkon ndryshim, sepse është roli im si përgjegjës i institucioneve, unë jam personi që mund ta kërkoj këtë kompromis në Asamblenë Kombëtare.

Ai vazhdoi duke thënë se liderët e partive opozitare ishin të hapur për avancimin e temave kryesore si kostoja e jetesës, krijimi i vendeve të punës, energjia, ndryshimet klimatike dhe shëndeti publik, por ai përjashtoi çdo përpjekje për të krijuar një qeveri kombëtare. Presidenti foli gjithashtu për 'projektin e tij ambicioz' për vendin, i cili tha se do të kërkojë të forcojë industrinë, bujqësinë dhe sigurinë e Francës, por këmbënguli se kjo nuk do të financohet nga taksat më të larta apo borxhi kombëtar.

Përkundrazi, ai deklaroi se do të konsolidonte pasurinë e kombit duke krijuar më shumë vende pune dhe duke nxitur inovacionin. Macron e mbylli fjalimin e tij duke i thënë kombit: Kam besim sepse kemi kapërcyer kaq shumë kriza dhe vështirësi së bashku në vitet e fundit dhe së bashku do të gjejmë rrugën drejt një suksesi kolektiv. Faleminderit - rroftë Republika, rroftë Franca.

emmanuel macron

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it