LIVE UPDATES
Bota

Qeveria kërkon reduktimin e numrit të kafshëve, mijëra fermerë holandezë në protestë

Protesta u organizua në fillim të këtij muaji pasi qeveria publikoi objektivat mbarëkombëtare për reduktimin e emetimeve, duke shkaktuar zemërim nga fermerët që pretendojnë se edhe mjetet e tyre të jetesës - traktorët- janë në listë. 

22 Qershor 2022, 20:33 Nga k.m.
Qeveria kërkon reduktimin e numrit të kafshëve, mijëra
Foto nga protesta

STROE- Mijëra fermerë u mblodhën në Holandëpër të protestuar ndaj planeve të qeverisë holandeze për të frenuar emetimet e oksidit të azotit dhe amoniakut. Protesta u organizua në fillim të këtij muaji pasi qeveria publikoi objektivat mbarëkombëtare për reduktimin e emetimeve, duke shkaktuar zemërim nga fermerët që pretendojnë se edhe mjetet e tyre të jetesës - traktorët- janë në listë. 

Duke e quajtur atë një "tranzicion të pashmangshëm", qeveria urdhëroi reduktime në emetimet deri në 70% në shumë vende afër zonave të mbrojtura të natyrës dhe deri në 95% në vende të tjera. Qeveria është detyruar të veprojë pasi gjykatat në vitet e fundit filluan të bllokojnë lejet për projektet e infrastrukturës dhe strehimit për shkak se vendi kishte mungesa. 

Po ashtu, qeveria ka kërkuar që të reduktohet 30 përqind e kokëve të gjësë së gjallë “për të zvogëluar emetimet e azotit në atmosferë”.

Holanda është eksportuesi i dytë më i madh bujqësor në Evropë, por sipas qeverisë është emetues i madh i gazit azot, prej plehut të kafshëve dhe fertilizuesve. Por fermerët thonë se po goditen padrejtësisht në favor të industrive të mëdha dhe se do të rezistojnë ndaj planeve të mbylljes së fermave te tyre.

Koalicioni qeverisës ka caktuar 24.3 miliardë euro shtesë (25.6 miliardë dollarë) për të financuar ndryshimet që ka të ngjarë të bëjnë që shumë fermerë të reduktojnë në mënyrë drastike numrin e bagëtive të tyre ose t'i heqin qafe fare.

Bujqësia është një sektor kyç në ekonominë holandeze, me eksporte me vlerë rreth 105 miliardë euro vitin e kaluar. Por kjo vjen me një kosto të prodhimit të gazrave ndotës, pavarësisht se fermerët marrin hapa për të reduktuar emetimet./ Marrë nga AbcNews

fermeret ne holande holande

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE