LIVE UPDATES
Bota

Lufta Ukrainë-Rusi/ Ngjarjet në 24 orët e fundit, Putin: Do ndaloj dërgesat e energjisë në Evropë, nëse Brukseli kufizon çmimin e gazit rus

Presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të ndalojë të gjitha dërgesat e energjisë në Evropë, nëse Brukseli vazhdon me një propozim për të kufizuar çmimin e gazit rus, në një fjalim luftarak duke deklaruar se Rusia nuk do ta humbiste luftën në Ukrainë. 

8 Shtator 2022, 09:07 Nga s.s
Lufta Ukrainë-Rusi/ Ngjarjet në 24 orët e fundit, Putin: Do
Rusi-Ukrainë

UKRAINË- Presidenti rus Vladimir Putin kërcënoi se do të ndalojë të gjitha dërgesat e energjisë në Evropë, nëse Brukseli vazhdon me një propozim për të kufizuar çmimin e gazit rus, në një fjalim luftarak duke deklaruar se Rusia nuk do ta humbiste luftën në Ukrainë. Ministrat e energjisë të BE-së do të mbajnë një takim urgjent të premten për të diskutuar mbi kufirin e propozuar të çmimit.

Lufta- 1- Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky raportoi "lajm të mirë" nga fronti afër Kharkiv në lindje, duke thënë se disa vendbanime ishin rimarrë pasi të dyja palët raportuan për luftime të rënda në rajon.

2- Një shpërthim në një termocentral pranë Odesës në jug ndërpreu furnizimin me energji elektrike për 360 mijë njerëz, tha një zëdhënës i administratës rajonale, raoprton Reuters.

3- Forcat ruse gjatë natës qëlluan me raketa dhe artileri të rëndë në qytete në disa rrethe, duke vrarë shtatë civilë, duke plagosur të tjerë dhe duke dëmtuar më shumë se një duzinë shtëpi dhe ndërtesa, thanë autoritetet lokale ukrainase të enjten.

4- Putin tha në një fjalim luftarak të mërkurën në një forum ekonomik në Lindjen e Largët të Rusisë se Rusia nuk do të humbasë atë që ai e quan "operacionin e saj special ushtarak" në Ukrainë.

5- Shtetet e Bashkuara akuzuan Moskën për krime lufte duke arrestuar, marrë në pyetje dhe deportuar në mënyrë të paligjshme deri në 1.6 milionë ukrainas, duke përfshirë 1,800 fëmijë.

6- Putin tha se Rusia dhe bota në zhvillim ishin "mashtruar" nga një marrëveshje e eksportit të grurit ukrainas të ndërmjetësuar nga OKB pasi gruri nuk do të shkonte në vendet më të varfra të botës dhe ai donte të diskutonte ndryshimin e marrëveshjes.

7- Ukraina thotë se rreth 2.37 milion ton ushqim janë larguar tashmë nga portet e saj të Detit të Zi, duke përfshirë 1.04 milion ton për vendet aziatike dhe 470 mijë ton për shtetet afrikane.

8- Rreth 280 mijë ton produkte bujqësore do të eksportohen në të ardhmen e afërt nga portet ukrainase në kuadër të programit global për të luftuar urinë, tha ministria e infrastrukturës ukrainase të mërkurën vonë.

 

lufta ukraine-rusi ukraine rusi

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve