LIVE UPDATES
Bota

Lufta në Ukrainë, përditësimet e fundit, çfarë ka ndodhur gjatë ditës së sotme?

Masat që ai dëshiron të shohë të zbatohen, tha ai, janë: një embargo e plotë ndaj naftës ruse, të gjitha bankat ruse të ndaluara nga sistemet globale dhe të gjitha tregtitë me Rusinë të braktisen.

23 Maj 2022, 19:32 Nga DOSJA
Lufta në Ukrainë, përditësimet e fundit, çfarë
Foto nga lufta

UKRAINË- Nëse sapo po na bashkoheni, këtu janë disa nga ngjarjet kryesore në Ukrainë dhe më gjerë:

Diplomati rus jep dorëheqjen për shkak të luftës: Boris Bondarev, këshilltari i Moskës në OKB në Gjenevë, dha dorëheqjen më herët për atë që ai e quajti konfliktin "absolutisht të panevojshëm" dhe "kriminal" në Ukrainë . Bondarev - tani diplomati më i lartë i Rusisë që ka dezertuar për shkak të luftës - akuzoi "ata që e konceptuan këtë luftë" se nuk donin asgjë më shumë se "të mbesin në pushtet përgjithmonë".

Sanksione më të ashpra: Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenksy u tha udhëheqësve globalë të biznesit dhe politikës në një samit në Davos se sanksionet "maksimale" duhet të përdoren kundër Rusisë. Masat që ai dëshiron të shohë të zbatohen, tha ai, janë: një embargo e plotë ndaj naftës ruse, të gjitha bankat ruse të ndaluara nga sistemet globale dhe të gjitha tregtitë me Rusinë të braktisen.

Ushtari rus fajtor për krime lufte: Një gjykatë ukrainase dënoi me burgim të përjetshëm komandantin rus të tankeve Sgt Vadim Shishimarin, 21 vjeç, pasi ai pranoi se kishte qëlluar për vdekje Oleksandr Shelipov, një civil 62-vjeçar. Moska ende mohon se trupat e saj kanë shënjestruar kalimtarët e pafajshëm gjatë pushtimit.

Ukraina dhe Rusia shkojnë drejt porteve: Zëvendëskryeministrja e Ukrainës, Yuliia Svyrydenko, u ka bërë thirrje liderëve botërorë që të ndihmojnë në heqjen e bllokadës aktuale në portet e saj të Detit të Zi, në mënyrë që vendi të mund të rifillojë eksportin e tij jetik të grurit. Zyrtarët e Kremlinit kanë thënë se do ta konsiderojnë këtë veprim vetëm nëse rishikohen sanksionet e vendosura ndaj Moskës.

(I.A/dosja.al)

Sondazh

Poll

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet