LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Shpërthimi i kolerës në Mariupol! Biden: Zelenskyy injoroi paralajmërimet për pushtimin rus

Kryetari ukrainas i qytetit, Vadym Boychenko konfirmoi se "kolera, dizenteria dhe sëmundje të tjera infektive janë tashmë në qytet" dhe se qyteti është mbyllur për të shmangur një shpërthim më të madh.

11 Qershor 2022, 12:57 Nga j.c
LUFTA/ Shpërthimi i kolerës në Mariupol! Biden: Zelenskyy injoroi
Lufta Ukrainë

UKRAINË- Lufta sot në Ukrainë ka hyrë në ditën e 108-të. Ministria britanike e Mbrojtjes ka deklaruar se Mariupoli rrezikohet nga një shpërthim iu madh i kolerës. Kryetari ukrainas i qytetit, Vadym Boychenko konfirmoi se "kolera, dizenteria dhe sëmundje të tjera infektive janë tashmë në qytet" dhe se qyteti është mbyllur për të shmangur një shpërthim më të madh.

Ndërkohë presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky ka thënë në një samit në Singapor se bota po përballet me një krizë ushqimore. Ukraina nuk është në gjendje të eksportojë mjaftueshëm ushqim për shkak të bllokadës së Rusisë. Pritet që këtë të shtunë presidenti Zelenskyy të takohet me Ursula von der Leyen. Presidenti i Komisionit Europian tha se ata do të diskutojnë rindërtimin e Ukrainës dhe përparimin drejt anëtarësimit në BE.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes, forcat ruse të mbrojtjes ajrore kanë rrëzuar tre avionë luftarakë ukrainas. Ai tha se ushtria kishte rrëzuar dy avionë MiG-29 në rajonin e Mikolayiv dhe një avion luftarak Su-25 në rajonin e Kharkiv.

Nga ana tjetër nuk ka munguar edhe kritika e presidentit Joe Biden për Zelenskyyn. Bieden është shprehur se Zelenskyy nuk e dëgjoi paralajmërimet e Amerikës për pushtimin rus.

Zëvendës kreu i inteligjencës ushtarake të Ukrainës i tha Guardian të premten se Ukraina po humbet kundër Rusisë në vijën e frontit dhe tani mbështetet pothuajse vetëm në armët nga perëndimi. 

lufta ukraine-rusi joe biden volodymyr zelenskyy

Sondazh

Poll

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Kërcënuan të riun me armë zjarri, arrestohen 3 autorët, sekuestrohet kallashnikovi dhe pushka

Në kërkim për grabitje me armë, arrestohet në Tiranë me qëllim ekstradimi gjeorgjiani

Kontrolle në akset rrugore, arrestohen 21 drejtues mjetesh, pezullohen 78 leje drejtimi

VIDEO- Tentoi të vriste një person, arrestohet 31-vjeçari, Policia: Ka rrezikshmëri të lartë

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin