LIVE UPDATES
Bota

Kina mbron politikën "zero covid", por premton lehtësim të masave

Zyrtarët më të lartë shëndetësorë të Kinës janë zotuar të rishikojnë masat e kontrollit të Covid-19 për të zvogëluar ndikimin e tyre në jetën e njerëzve, por pa refuzuar një politikë "zero Covid".

30 Nëntor 2022, 08:52 Nga k.m.
Kina mbron politikën "zero covid", por premton lehtësim
Pamje nga protesta

PEKIN- Qeveria kineze ka vendosur kufizime në rrjetet sociale, ndërkohë që ka pasur ndërhyrje të mëparshme censuruese në rrjetet televizive të vendit. Zyrtarët më të lartë shëndetësorë të Kinës janë zotuar të rishikojnë masat e kontrollit të Covid-19 për të zvogëluar ndikimin e tyre në jetën e njerëzve, por pa refuzuar një politikë "zero Covid".

Cheng Youquan, drejtor në Qendrat e Kinës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, tha se "disa çështje" të raportuara së fundmi nga qytetarët nuk janë për shkak të masave, por zbatimit të tyre nga zyrtarët lokalë që ndjekin të njëjtën qasje "një për të gjithë". Ai tha se disa kontrolle ishin aplikuar “të tepërta”, duke injoruar kërkesat e qytetarëve .

Zyrtarët në konferencën për shtyp të së martës nuk iu drejtuan drejtpërdrejt protestave, por zëdhënësi i Komisionit Mi Feng tha se shteti duhet t'u "përgjigjet kërkesave të qytetarëve" në kohën e duhur. Kur u pyet nëse qeveria po rishikonte politikat e saj për Covid-in, Mi tha se autoritetet po studionin dhe rregullonin masat e pandemisë për të mbrojtur interesat e qytetarëve në masën maksimale. Në të njëjtën kohë, SHBA -ja dhe Kanadaja i kërkuan Kinës që të mos frikësonte protestuesit që kundërshtonin.

Protestuesit u përleshën me policinë në qytetin jugor kinez të Guangzhou të martën vonë në mbrëmje. Në pamje- të shfaqura nga Agence France-Presse - njerëzit mund të dëgjoheshin duke bërtitur ndërsa policia i rrahte. Një banor i Guangzhou me mbiemrin Chen tha për AFP se ai pa rreth 100 policë duke arrestuar të paktën tre burra të martën mbrëma.

Protestat e bllokimit të COVID-19 rriten në Kinë

Kombet e Bashkuara u kërkuan autoriteteve kineze në fillim të kësaj jave të garantojnë "të drejtën e qytetarëve për të demonstruar në mënyrë paqësore", një qëndrim i ndarë nga John Kirby, koordinatori i komunikimit në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA. Kryeministri britanik Rishi Sunak gjithashtu u shfaq kritik ndaj Pekinit, duke thënë se "në vend që të dëgjojë protestat e popullit të tij, qeveria kineze ka zgjedhur të shtypë më tej, duke mos harruar edhe sulmin e ushtruar ndaj një gazetari të BBC.

Reduktim i lehtë i rasteve

Autoritetet shëndetësore të Kinës njoftuan sot një rënie të lehtë të infeksioneve SARS-CoV-2 në baza 24-orëshe për të dytën ditë radhazi, duke raportuar 37,828 infeksione. Nuk u raportua asnjë vdekje gjithashtu për të dytën ditë radhazi.

Kur kanë kaluar 3 vjet pas shpërthimit të pandemisë, pakënaqësia për masat e rrepta kufizuese për të parandaluar përhapjen e virusit tashmë është përhapur në Kinë dhe gjatë fundjavës pati demonstrata të mëdha në Pekin, Shangai dhe qytete të tjera të mëdha. Të martën e kaluar mbrëma pati demonstrata të reja, të shënuara nga incidente të dhunshme, në Guangzhou, një qytet me 19 milionë banorë. Qytetarët u përplasën me oficerët e policisë.

Analistët perëndimorë i shohin protestat si valën më të madhe të mosbindjes civile që kur presidenti Xi Jinping mori pushtetin një dekadë më parë.

kine protesta ne kine

Sondazh

Poll

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë