LIVE UPDATES
Bota

Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth Tajvanit

Mediat ndërkombëtare raportuan gjithashtu për sulme kibernetike në Tajvan të cilat kanë pasur mesazh të qartë kundër vizitës së zonjës Pelosi. Ndërkaq, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi sot se nuk do të pranojnë ndryshimin e statusit të Tajvanit.

4 Gusht 2022, 17:13 Nga I.A
Kina mban tensionet të larta me stërvitjet ushtarake përreth
Raketa

KINË- Kina lëshoi raketa në stërvitjet më të mëdha ushtarake në Ngushticën e Tajvanit, duke i mbajtur të larta tensionet me Tajvanin, një ditë pasi Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara, Nancy Pelosi e vizitoi ishullin. Mediat ndërkombëtare raportuan gjithashtu për sulme kibernetike në Tajvan të cilat kanë pasur mesazh të qartë kundër vizitës së zonjës Pelosi. Ndërkaq, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken deklaroi sot se nuk do të pranojnë ndryshimin e statusit të Tajvanit.

Kina hodhi raketa rreth Tajvanit si pjesë e stërvitjeve ushtarake, një ditë pas vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi në ishullin e vetëqeverisur që Pekini e konsideron si pjesë të territorit të tij. Stërvitjet në ngushticën e Tajvanit, përfshinin hedhje raketash në ujërat në veri, jug dhe lindje të ishullit, duke i çuar tensionet në zonë në nivelin më të lartë në një çerek shekulli.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha se 11 raketa balistike kineze Dongfeng ishin hedhur në ujërat përreth ishullit. Hera e fundit që Kina lëshoi raketa në ujërat përreth Tajvanit ishte në vitin 1996. Të mërkurën, disa zyrtarë tajvanezë njoftuan për një numër të madh të sulmeve kibernetike të cilat kanë paralizuar shërbimet e faqeve të internetit që i takojnë zyrës së presidentit të Tajvanit, ministrive të jashtme dhe asaj të mbrojtjes, ndërsa ekranet në stacionet e trenave kanë pasur mesazhe të qarta kundër vizitës së zonjës Pelosi në Tajvan.

Ndërkaq, Sekretari amerikan i Shtetit, Antoni Blinken i cili është në Kamboxhia për një takim të Shoqatës së Kombeve të Azisë Juglindore, ASEAN deklaroi se Uashingtoni nuk ka ndryshuar politikë ndaj Tajvanit e as Kinës.

“Ne kundërshtojmë çdo përpjekje të njëanshme për të ndryshuar status-quonë, veçanërisht me forcë. Ne mbesim të përkushtuar ndaj politikës së një Kine dhe dua të nënvizoj se asgjë nuk ka ndryshuar nga qëndrimi ynë dhe shpresoj shumë që Pekingu nuk do të krijojë një krizë apo të kërkojë një pretekst për të rritur aktivitetin e saj agresiv ushtarak”, tha zoti Blinken.

Michael O’Hanlon i Institutit Brookings thotë se Kina e sheh vizitën e zonjës Pelosi në Tajvan si provokim.

“Kur Tajvani e mirëpret kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, zyrtaren e tretë më të lartë amerikane, atëherë kjo, në mëndjen e Kinës, në mënyrë të rrezikshme duket se po afron rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike ose të paktën një lloj raporti që duket si marrëdhënie diplomatike, që natyrisht nënkupton se Shtetet e Bashkuara po e trajtojnë Tajvanin si një shtet”, thotë zoti O’Hanlon.

Zonja Pelosi e vazhdoi turin e saj aziatik me një ndalesë në Korenë e Jugut, ku sipas medias ajo nuk e përmendi vizitën e saj në Tajvan. Ajo u takua me homologun e saj koreano-jugor me të cilin ka folur për bashkëpunimin ekonomik dhe rrezikun nga programi bërthamor të Koresë së Veriut. Më pas ajo shkoi në Japoni.

Marrë nga VOA

nancy pelosi antony blinken

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë